Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zabiják s dětskou tváří Curry pálí. Tak, až to vytáčí legendy

TO JE ĎÁBEL! Stephen Curry z Golden State slaví svou úspěšnou trojku z poloviny hřiště proti Orlandu. | foto: AP

1 2016
Můžeme se přít, která z jeho 288 trojek byla nejhezčí či nejtěžší, nicméně tou nejbláznivější zůstává poslední ze seznamu. Zámoří se od víkendu nemůže nabažit kousku basketbalového dravce Stephena Curryho.

„Vypadá v obličeji na 13 let, ale je to zabiják. Sice má u toho úsměv na tváři, ale taky jím proudí zabijácký instinkt. To mi věřte,“ říká jeho kouč Steve Kerr z Golden State Warriors.

Důkaz? Curry v samém závěru prodloužení proti Oklahoma City za stavu 118:118 vzal míč, předribloval půlku, vyskočil k trojce z bizarně velké dálky – a 0,6 sekundy před koncem míč čistě prolétl obroučkou.

Fotogalerie

„Jestli tohle nepotvrzuje, že je Stephen nejzručnějším střelcem dějin basketbalu, tak už nevím,“ napsal uchváceně legendární Magic Johnson a aktuální superstar LeBron James doplnil: „Bláznivý chlap! Nikdy jsem neviděl nikoho jako on.“

Na ten záběr se dá neustále dokola dívat. Buď jej obdivovat, či opakovat slova Curryho spoluhráče Draymonda Greena: „Bylo to absurdní!“

Jde však o to, že nešlo o výjimku z pravidla, nýbrž o vyšperkovanou samozřejmost. Curry zlepšil svůj vlastní rekord v počtu nastřílených trojek za sezonu na 288 – a to mu chybí ještě 24 duelů...

Poslední dobou přidává mnoho na první pohled absurdních pokusů z dálky, na něž si ostatní ani netroufnou. Mimochodem už v rekordních tabulkách ohledně trojek drží celé stupně vítězů: 1. Curry 288 (letos, ještě s rezervou), 2. Curry 286 (loni) a 3. Curry 272 (rok 2013), až poté se v bilancích objevuje slavný střelec minulosti Ray Allen.

Jenže na vrcholu fouká nejvíc. Proto musí muž s mladickou tváří, jemuž bude 14. března 28 let, poslouchat kritiku. V ní se role obracejí: Curry není tak dobrý, to ostatní jsou tak špatní.

„Za mých časů byste dali pár takových trojek a už by vás bránili po celém hřišti. Teď má Curry pořád volnost. Současní trenéři podle mě v tomto nerozumějí basketbalu,“ prohlásil slavný hráč minulosti Oscar Robertson.

Není sám. A bývalý Curryho trenér zase tvrdí, že jeho styl „zabíjí basketbal“, neboť mladí nyní nezkoušejí nic jiného než daleké trojky.

Curry má pochopitelně i zastánce – víkendový velehod jen potvrdil, že je nyní nejlepším basketbalistou NBA, a tím pádem i světa. Průměrně střílí přes 30 bodů a přidává přes 5 doskoků a téměř 7 asistencí.

„Kritika už začíná být trochu otravná,“ přiznal Curry. „Náš tým žije okamžikem. Nesrovnáváme sami sebe s velkými mužstvy a hráči historie. Na hřišti se bavíme.“

Takový je zkrátka osud výjimečných mužů. Messi je pro někoho příliš malý, Ronaldo příliš sobecký, Gretzky byl prý na hokej moc měkký a Curry střílí z moc velké dálky...

Jenže za velikány hovoří čísla.

Nyní třeba cifra 288.Najdete na iDNES.czmobilní verze