Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štěpánková sestoupila na stříbrný stupínek

25 2000
B ö b l i n g e n - Nedokončená pirueta v sedu v sedle v poslední minutě jízdy a několik drobných nepřesností odsunuly dnes na mistrovství světa v sálové cyklistice v německém Böblingenu obhájkyni dvou titulů z minulých let, českou reprezentantku Martinu Štěpánkovou, na druhé místo. Na trůnu nejlepší světové krasojezdkyně vystřídala Štěpánkovou Němka Astrid Ruckaberleová, která zajela svou jízdu v novém světovém rekordu 332,57 bodu. Další česká krasojezdkyně Klára Svobodová skončila po dvou pádech na pátém místě. Ve večerní soutěži v krasojízdě dvojic vybojovali bronz David Balásek s Marinem Digoněm.

Zcela suverénně zvládla svou roli  Němka Ruckaberleová, jejíž dynamická jízda byla bez jediné vážnější chybičky. Novým světovým rekordem 332,57 bodu nasadila obhájkyni Štěpánkové laťku hodně vysoko. I když Štěpánková zvládla bez zakolísání přeskoky přes řídítka i vytahované stojky, o čtyřbodový zisk ji připravila nedokončená pirueta v závěrečné minutě.

"Věděla jsem před jízdou, že Ruckaberleová překonala o tři body světový rekord, a o titul jsem ji mohla připravit jen mimořádně skvělým výkonem. Nervozitě jsem nepodlehla, rozhodla jsem se však, že pojedu svou jízdu pro diváky. Ovšem v každém případě jsem maximálně spokojená i s druhým místem," řekla Štěpánková.

Vítězná Ruckaberleová zářila štěstím. "Letos mám opravdu mimořádnou sezónu, všechno se mi vydařilo a hlavně jsem se vyvarovala výkyvů formy. Titul mi vynesla koncentrace, kterou jsem čelila tlaku domácího prostředí. Ještě však musím zvládnout stojky, které mi v sestavě na rozdíl od Štěpánkové chybějí," dodala nová mistryně světa.

Svou jízdu zajeli Balásek s Digoněm bez jediné chybičky a odvedli nejlepší výkon v letošní sezóně. Na čtvrtém místě skončil další český pár, Kamil a Petr Bartůňkové. V dramatickém souboji o zlato rozhodla až poslední pirueta, kterou obhájci titulu bratři Rauchové z Německa pokazili a museli se spokojit s druhým místem. Titul získali už pošesté jejich krajané Stefan Raaf a Michael Roth.

V turnaji v kolové skončili v základní části ve skupině A čeští reprezentanti Petr Skoták, Pavel Šmíd na druhém místě, když remizovali se Švýcarskem 3:3 a porazili Belgii 5:3. "Teprve ve druhé půli posledního utkání ve skupině proti Belgii odpovídal
výkon Skotáka se Šmídem mým představám. Je třeba vzít v úvahu, že startují teprve na svém druhém mistrovství světa. Věřím, že bude mít jejich výkon v turnaji play off vzestupnou tendenci," poznamenal trenér českých cyklistů Jindřich Pospíšil.

V  nedělních bojích play off narazí v semifinále Skoták se Šmídem na Švýcarsko a ve druhém semifinále se střetne Německo s Rakouskem. V boji o udržení se ve skupině A se utkají systémem každý s každým Belgie, Francie a nejlepší dva týmy ze skupiny B Chorvatsko a Japonsko.

Výsledky
Krasojízda žen:
1. Ruckaberleová (Něm.) 332,57 bodu, 2. Štěpánková (ČR) 329,23, 3. Schlosserová (Něm.) 326,37, 4. Kellerová (Švýc.) 316,51, 5. Svobodová (ČR) 310,62, 6. I. Carvalhová (Port.) 302,91.
Krasojízda dvojic mužů: 1. Raaf, Roth (Něm.) 323,39, 2. bratři Rauchové (Něm.) 322,93, 3. Balásek, Digoň (ČR) 285,57, 4. bratři Bartůňkové (ČR) 272,91, 5. bratři Ackermannové (Švýc.) 266,59, 6. bratři Yuo (Hong Kong) 258,70.
Turnaj v kolové - skupina A: Švýcarsko - Belgie 5:3, ČR - Francie 4:2, Rakousko - Německo 6:3, Německo - Švýcarsko 7:4, ČR - Rakousko 3:2, Belgie - Francie 3:0, Německo - Belgie 6:4, Rakousko - Francie 4:2, Švýcarsko - ČR 3:3, Německo - Francie 6:1, ČR - Belgie 5:3. Švýcarsko - Rakousko 3:2.
Konečné pořadí skupiny A: 1. Německo (bratři Lomusciové) 8 bodů (24:16), 2. Česká republika (Skoták, Šmíd) 7 (16:12), 3. Švýcarsko (Jiricek, Flachsmann) 7 (18:15), 4. Rakousko (Schallert, Schneider) 6 (19:13), 5. Belgie (Baudu, Deuvaert) 2 (15:21), 6. Francie (Maillavin, Teixeira) 0 (5:20).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze