Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štěpánek proti Maroku hrát nebude

Radek Štěpánek | foto: Reuters

28 2006
Praha - Český hráč číslo jedna Radek Štěpánek chybí v nominaci tenistů k utkání druhého kola první Evropsko-africké skupiny Davisova poháru v Maroku. Kapitán Cyril Suk povolal Tomáše Berdycha, Tomáše Zíba a nováčky Robina Vika a Lukáše Dlouhého. Hrát se bude na antuce v Udždě 7. až 9. dubna.

Vítěz postoupí do baráže o Světovou skupinu.

Šestnáctý hráč světa Štěpánek loni Davisův pohár vynechal, soustředil se na vlastní kariéru, ale také se nepohodl se Sukem. Tenisový svaz jednal o jeho návratu, ale nedohodli se právě ohledně osoby kapitána.

"Reprezentace mi nikdy nebyla lhostejná a byl jsem vždy připraven o její podobě s odpovědnými lidmi jednat. Avšak vzhledem k tomu, že obsazení funkce kapitána týmu nedoznalo změn, nezměnil se ani můj postoj v otázce reprezentace," napsal Štěpánek ve svém vyjádření pro ČTK před dnešním zápasem osmifinále na turnaji série Masters v Miami s Davidem Nalbandianem.

Štěpánek o své účasti v týmu jednal s Tomášem Peterou, jedním z majitelů Česká sportovní, která má od svazu marketingová práva na Davisův pohár a Fed Cup. "O průběhu jednání byl také informován pan prezident Ivo Kaderka, který však mé konkrétní přání na téma Davis Cup zamítnul," uvedl sedmadvacetiletý Štěpánek.

Dodal, že více se k této záležitosti nechce vyjadřovat a chce plně se věnovat tenisu.

Petera z Miami vzkázal, že se při jednání se Štěpánkem snažil o dohodu, která by přinesla řešení, díky kterému by český tým nastoupil v nejsilnější možné sestavě.

"Tedy i s Radkem Štěpánkem. Snažili jsme se vyhovět všem jeho požadavkům, ale před utkáním v Maroku se to ještě nepodařilo. Radek mě ujistil, že jeho zájem reprezentovat platí a věřím, že v klíčovém barážovém utkání nastoupí," řekl Petera, který rovněž vede fedcupovou reprezentaci.

"Já jsem se toho neúčastnil. Znám jen výsledek, že Radek nehraje a víc se k tomu nemohu vyjádřit," řekl k problému Suk, který kvůli zraněné patě nemůže nastoupit dlouholetá opora Jiří Novák. 

Dvacetiletý Berdych, nejmladší český hráč, který nastoupil v českém daviscupovém týmu, se blýskl loni v baráži proti Německu. V Liberci vyhrál obě dvouhry, ale Češi přesto poprvé v historii vypadli ze Světové skupiny po prohře 2:3. Momentálně 70. hráč světa Vik měl být členem týmu už proti Německu, ale z nominace nakonec vypadl.

Kapitán Suk je v současnosti na turnaji v Miami, kde hraje čtyřhru. "Tým jsem sestavil podle výsledků, žebříčku, aktuální formy, povrchu i soupeře. Máme ho nejsilnější, jak to jde," uvedl Suk.

"Hráči jsou profesionálové, na zápas se připraví a pojedeme tam samozřejmě vyhrát a postoupit do dalších bojů," řekl už koncem září po losování. 

Z daviscupového pohledu je český tým takřka bez zkušeností. Berdych byl v týmu pětkrát a má bilanci pěti výher a dvou porážek. Zíb v soutěži ze tří dvouher a jedné čtyřhry nevytěžil ani jedno vítězství. Vik a Dlouhý jsou daviscupovými nováčky. "Je to výběr mladých hráčů, s kterými se bude počítat do budoucna," řekl Suk.

Nominace marockého kapitána Karima Alamiho by se měla opírat Younese El Aynaouiho. Před třemi lety třináctý hráč světa je momentálně 189. v žebříčku ATP pro nasazování do turnajů. Kvarteto asi doplní Múnír El Aarej (495.), Mehdi Tahiri (587.) a Mehdi Ziadi (693.).

V Africe odehráli tehdejší českoslovenští tenisté daviscupový zápas pouze v roce 1971 a Egypt v Káhiře porazili bez problémů 4:1. Do Jihoafrické republiky v roce 1969 z politických důvodů nejeli. 

Štěpánek chtěl Kordu v čele daviscupového týmu

Problém v komunikaci zřejmě stojí za neúčastí české tenisové jedničky Radka Štěpánka v daviscupovém týmu. Výroky Štěpánka i prezidenta tenisového svazu Ivo Kaderky se rozcházejí a oba nezávisle tvrdí, že jsou zklamáni jednáním druhé strany.

Štěpánek měl být osloven, koho by si přál za kapitána, a tak vyslovil jméno svého kouče Petra Kordy. Kaderka podle jeho slov tento požadavek zamítl.

Štěpánek uvedl, že se jasně vyjádřil, že pod současným kapitánem Cyrilem Sukem Davisův pohár hrát nebude. "To oni věděli, to nebylo tajemstvím," řekl šestnáctý hráč světa.

"Suk zůstal kapitánem mimo jiné proto, že od Štěpánka žádné ultimátum a přání k jeho osobě nepřišlo," oponoval Kaderka v rozhovoru pro ČTK a deník Sport.

Tenista jednal s Tomášem Peterou, jedním z majitelů Česká sportovní, která
má od svazu marketingová práva na Davisův pohár a Fed Cup. "Sešli jsem se v
prosinci a on se ptal na mé přání a já jsem se vyslovil," řekl Štěpánek.

"Ptali se mě na jméno, tak jsem řekl Petr (Korda), samozřejmě. Myslím, že
to je člověk, který vyhrál grandslam, spoustu bitev v Davis Cupu a určitě
by byl pro tým strašně moc prospěšný," uvedl vítěz turnaje ATP z Rotterdamu.

Štěpánek prý tři měsíce neslyšel žádnou odpověď. "Pak mi Petera oznámil, že
prezident mé přání zamítl, a tím to pro mě skončilo. Víc se o Davis Cupu
nechci bavit, chci klid na svůj tenis," uvedl.

Kaderka tvrdí, že mu Štěpánkovo přání nebylo doručeno. "Kdyby bylo, tak
bych s ním určitě s radostí jednal, abychom našli společný konsensus a on
se vrátil do týmu. Nechci spekulovat o žádných zástupných problémech, které
možná někdo vytváří," řekl Kaderka.

Šéf svazu mluvil o usilovné snaze se se Štěpánkem osobně sejít a vyslechnout všechna jeho přání a požadavky. "Od finančních až po osobní. K tomu jsem mu zaslal dva dopisy, na které nereagoval adekvátním způsobem odpovídajícím úrovni, na které se jedná - tedy mezi prezidentem federace a prvním hráčem," řekl Kaderka.

"Psal mi, že mu záleží na výsledku Davis Cupu a že si se mnou chtěl dát schůzku, ale přitom moje přání zamítl. Tak nevím, o co jde," uvedl tenista.

Uspějí-li tenisté v Maroku, čeká je v září baráž o návrat do elitní Světové skupiny, z které loni poprvé v historii sestoupili. "Doufám, že Radek v sobě nalezne dost chlapské odvahy na to, aby za mnou přišel a konečně jsme si popovídali jako chlapi bez jakýchkoliv vedlejších vlivů, našeptávání a porad. Chci jenom jedno, seriozně se s ním domluvit, aby konečně řekl, co si přeje," konstatoval Kaderka.

Štěpánek v současné době nevěděl, jestli v sobě najde chuť na další jednání. "Projevil jsem ochotu se vrátit a tím, jak bylo jednání vedeno, jsem hrozně zklamaný a mrzí mě, že se nic nestalo. Investoval jsem do toho hodně energie a víc k tomu nemám co říci," řekl. 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze