Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štěpánek nehraje, protože není kapitánem Korda

30 2006
Praha - Zvláštní situace se odehrává v domácím mužském tenise. Radek Štěpánek nechce hrát utkání Davisova poháru. A jaký je důvod? Existují dvě hypotézy. Prezident tenisového svazu Kaderka tvrdí, že za vše může přístup tenisty. Opačný názor zastává Štěpánek. Jak to doopravdy je? - ptá se určitě tenisový fanoušek.

Ve většině sportovních svazů rozhoduje o účasti hráčů v národních mužstvech vedoucí týmů. Stejně tomu bylo i v případě českého tenisty Radka Štěpánka. Situace se však změnila po prohrané baráži Česka s Německem, což znamenalo historicky první sestup ze Světové skupiny Davisova poháru. 

Český hráč číslo jedna tak chybí i v nominaci tenistů k utkání druhého kola první Evropsko-africké skupiny Davisova poháru, který Češi sehrají v Maroku.

"Radek odmítl komunikovat s reprezentačními trenéry a kapitány. A tak jsem tuto roli vzal na sebe. Stál jsem mimo konflikty Štěpánka s kapitánem daviscupového týmu. Mrzelo mě, že Radek nehrál," řekl na tiskové konferenci prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Rozhodl se do problému vložit jako prezident svazu a požádal Štěpánka o schůzku.

"Napsal jsem mu dva dopisy, ve kterých jsem mu poblahopřál k úspěchům a požádal ho o účast v Davisově poháru," řekl Kaderka. 

Žádal ho o osobní schůzku a předložení požadavků. Chtěl se s ním setkat. Hráč nereagoval ani na telefony. Kaderka oslovil i otce Radka Štěpánka a požádal ho o zprostředkování schůzky. Setkání se však nakonec stejně neuskutečnilo.

"Reprezentace mi nikdy nebyla lhostejná a byl jsem vždycky připraven o její podobě s odpovědnými lidmi jednat. Avšak vzhledem k tomu, že obsazení funkce kapitána týmu se nezměnilo, nezměnil se ani můj postoj k reprezentaci," řekl už dříve Štěpánek.

Korda je pro sponzora nepřijatelný

Štěpánek navrhoval na post kapitána Kordu. To však zpochybňuje Kaderka. "Žádné jeho přání jsem oficiálně neobdržel. Vyzýval jsem ho několikrát ke schůzce. Snažil jsem se s ním setkat. Radek se přede mnou schovává," tvrdí Kaderka.

Bývalý hráč Petr Korda je však kvůli svému někdejšímu dopingovému prohřešku nepřijatelný především pro generálního partnera Českého tenisového svazu, jímž jsou Třinecké železárny.

"Tenis podporujeme, protože chceme vychovávat sportovce, kteří jsou vzory pro děti. Ale Petr Korda není se svou dopingovou aférou zářivým příkladem pro mládež. Z toho důvodu ho jako šéfa týmu nechceme," potvrdil informaci zástupce železáren Tomáš Chrenek.

A svaz nechce podstoupit  žádné riziko. Pokud by Třinecké železárny odstoupily, hrozila by tenisovému svazu ztráta několika desítek milionů korun.

Svazový předseda čekal do poslední chvíle

"Lituju, že Radek není členem daviscupového týmu. Měl jsem s ním léta nadstandardní přátelské vztahy. Byl to normální bezvadný kluk, který mi posílal na Vánoce a k svátku textové zprávy," pokračuje Kaderka.

"Normálně jsem s ním komunikoval. Nechápu změnu jeho chování. Byl bych rád, kdyby Davis cup hrál. Vážím si toho, co dokázal, považuju ho za výborného tenistu."

Kaderka prý čekal s nominací do poslední chvíle. Věřil, že se Štěpánkův postoj změní. Ale nestalo se. Kaderka se setkal i s Petrem Kordou, ale dohodl se s ním, že obsah schůzky zůstane nezveřejněn.

Je tedy jasné, že nejlepší český tenista Štěpánek za daviscupový tým nenastoupí. Kapitán Cyril Suk povolal Tomáše Berdycha, Tomáše Zíba a nováčky Robina Vika s Lukášem Dlouhým.

Hrát se bude na antuce v marocké Udždě od pátku do neděle 7. až 9. dubna.

Radek Štěpánek

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze