Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stěna v Mende. Zaútočí tady Contador na lídra Tour de France?

ZKUSÍM TO? Zamyšlený Alberto Contador. | foto: AP

16 2010
Do Pyrenejí zbývají dva dny. Před hlavním chodem v podobě dalších velehorských dramat se však v pátek na Tour podává vydatný předkrm při etapě do Mende v Massif Central. Znovu by se měli utkat Andy Schleck a Alberto Contador, pokud jejich dočasná dohoda o neútočení už pozbyla platnosti.

Důvod je prostý: tyčí se přímo nad Mende jako stěna, těsně před cílem. Na samém konci dlouhé (210 km) a kopcovité etapy čeká výšlap, který oč je kratší (3,5 km), o to je strmější a zrádnější.

Cyklisté na něm překonají 350 výškových metrů s průměrným stoupáním 10,5 procenta, na některých pasážích dokonce až 13 procent.

Dvě jména má tento obávaný kopec. To původní zní Croix-Neuve. To druhé je Montée Laurent Jalabert. Tak jej vděční místní obyvatelé přejmenovali poté, co na něm jejich krajan Jalabert vyhrál etapu Tour - přesně 14. července 1995, v den výročí dobytí Bastily.

Tipněte si: Zaútočí právě tady Contador? Indicie tomu nasvědčují. "Kopec je šitý na míru Albertovu stylu," říká Španěl Luis Léon Sánchez.

Navíc Contador ten kopec důvěrně zná. Letos v březnu zde vrcholila etapa závodu Paříž – Nice, při níž zaútočil, ujel pronásledovatelům o 10 vteřin a vyhrál před triem krajanů Valverde, Samuel Sánchez, Rodriguez.

Alberto Contador (vlevo) ve stoupání na Colombiere v 9. etapě Tour de France 2010.Alberto Contador (vlevo) a Andy Schleck v 9. etapě Tour de France.

Sedmý byl tehdy Roman Kreuziger. Také on ví, do čeho dnes jde. Mnozí jiní ne. V tom bude jeho výhoda.

"V březnu jsem se tu cítil dobře, ale ne super," říká Contador. "Dnes se cítím líp." Že by to byl vzkaz pro Schlecka? Lucemburčan vyhlíží bitvu, nevěří však ve Španělův únik.

"V cíli uvidíme pohromadě malou skupinku favoritů. Ale Alberto tam nebude dřív než já," věští Schleck. "Červenec není březen. Tehdy jsem byl po zranění, bez formy. Dnes ji mám."

Každopádně očekávejte boj o desítky vteřin, nikoliv o minuty. O ty půjde až v Pyrenejích.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze