Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štefko a triumf? Nic výjimečného

9 2006
Pardubice - I kdyby přišel o víc než polovinu získaných bodů, stejně by mu prvenství zůstalo. Takového suveréna měl letošní Český běžecký pohár, který byl slavnostně zakončen v Pardubicích. Jmenuje se Róbert Štefko. "Nemůžu to ale brát za výjimečný úspěch. Vím, že úroveň běhů je tady slabá," prohlásila tuzemská vytrvalecká jednička, která o víkendu startuje na evropském krosovém šampionátu.

"Jsem výkonnostně někde jinde. Bral jsem závody tréninkově, sbíral jsem body a ve finále se to sečetlo," dodal osmatřicetiletý závodník AK Kroměříž.

Dosud jste pohár vyhrál jednou. To vás druhý triumf ani trochu netěší?
Pro mě nebylo účelem běhat závody a vyhrát celkově. Prostě mi některé starty zapadaly do přípravy, kterou jsem absolvoval. Na konci roku se to prostě sečetlo a bylo z toho vítězství.

Vyhrát běžecký pohár tedy pro vás nebyl jeden z cílů v letošní sezoně?
Mojí motivací je především udržet se u běhání. Už mám skoro všechno za sebou. Každý start je pro mě zajímavý, protože neběhám sám. V tréninku se těžko přinutíte běhat rychleji. To je hlavní smysl, který jsem si v tom našel.

Jak důležitý je pohár pro běžce?
Takový seriál v sobě zahrnuje spoustu závodů, což je pro běžce velká výhoda. Připravujete se na nějaký vrchol sezony, jedete podle svého tréninkového plánu a přizpůsobujete mu své starty. Pohár vám nabízí řadu vhodných akcí, které můžete zařadit do svého programu. Možnost výběru je velká. Kdyby pohár skončil, byl by výběr závodu mnohem komplikovanější. Možná bych sám už neběhal.

Soutěž však má velké finanční problémy. Už letos se konala bez generálního partnera. Kdyby se další ročník už neuskutečnil, byla by to velká rána pro běžce?
Celý rok na něco trénujete. V pohárových závodech si můžete zkontrolovat svou výkonnost a ověřit si, zda jde váš trénink správným směrem. Čím méně budete mít závodů, tím by byla situace pro běžce složitější. Jak na silnici, tak na dráze.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze