Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stefan GP: Nemají místo ve formuli 1, ale už vyrazili závodit

Šéf týmu Stefan GP Zoran Stefanovič a vůz Stefan S-01. | foto: Stefan GP

3 2010
Jako byste na koncert vyrazili o den dřív. Přespali před plotem a pak stejně nic neviděli ani neslyšeli. To proto, že nemáte lístek. Formule 1 teď zažívá něco obdobného. Tým Stefan GP posílá jako první auta do Bahrajnu. Jenže na startu pro ně není místo.

Stáj Stefan GP už v úterý sbalila věci a poslala je jako první ze všech lodí do Bahrajnu. Tedy na místo, kde se 14. března rozjede letošní sezona F1.

Ovšem je tu menší zádrhel. Tým do Bahrajnu sice dorazí jako první, jenže vůbec nemá v šampionátu závodit!

"Píšeme historii. Jsme prvním týmem v F1, který poslal dvanáctimetrový kontejner plný věcí na závody do Bahrajnu, aniž měl zajištěné místo na startu," chlubí se na svých stránkách vedení týmu.

Berte tuto "recesi" srbské stáje jednak jako reklamu, zároveň i jako vzkaz pro Mezinárodní automobilovou federaci FIA, že Stefan GP je případně na formuli 1 připraven.

Ptáte se proč? Majitel týmu Zoran Stefanovič se už před časem domluvil s Toyotou, která z F1 loni odešla, že mu přenechá motor i šasi. Stefanovič už představil funkční monopost postavený podle pravidel pro sezonu 2010. Model Stefan S-01 dokonce úspěšně prošel crash testy.

Stefan GP, Zoran Stefanovič (vpravo), Kinošita

Zoran Stefanovič (vpravo) se šéfem bývalého týmu Toyota F1 panem Kinošitou.

Zoran Stefanovič a vůz Stefan S-01

Šéf týmu Stefan GP Zoran Stefanovič a vůz Stefan S-01.

A teď to hlavní: dva z nováčků, jež FIA vybrala pro rok 2010, mají vážné problémy. Zatímco většina týmů už v pondělí začala ve Valencii testovat, americká stáj USF1 ještě nevyjela s autem z továrny a podle některých italských médií dost možná vynechá první čtyři závody sezony.

Druhý ze zmíněných nováčků, Campos Meta, je na tom ještě hůř. Nezúčastní se testů, chybí mu peníze a má dluhy. A právě místo Camposu by se do šampionátu mohl dostat Stefan GP.

"Věříme, že v F1 budeme ještě letos závodit," řekl šéf Stefanovič, jenž na internetu už shání lidi pro svůj tým ve formuli 1. Kdo ví, třeba kontejner do Bahrajnu neposlal nadarmo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze