Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šťastný, Pešek a teď i Kornfeil. Kteří Češi dojeli v MS až na stupně?

Tři nejlepší ve tříde Moto3 ve Velké ceně Británie. Zleva: druhý Jakub Kornfeil, vítěz Danny Kent a třetí Niccolo Antonelli. | foto: Profimedia.cz

31 2015
František Šťastný, Lukáš Pešek či třeba Gustav Havel. A teď už taky i Jakub Kornfeil. Po nedělním závodě ve Velké Británii je osmým Čechem, který se kdy v šampionátu silničních motocyklů probil na stupně vítězů. "Už bylo načase, za těch šest let. Ale stojí to za to, je to nádherné," říkal v neděli. Jací další Češi se dokázali v šampionátu prosadit?

Vůbec nejúspěšnějším jezdcem československé historie je František Šťastný. Legenda a muž, ke kterému patřily neskutečné historky a vtipy, vyhrál ve světovém šampionátu čtyři závody  (SRN 1961, Švédsko 1961, Ulster 1965 a NDR 1966). Rovněž čtyřikrát byl druhý a hned 12krát(!) třetí. To je z dnešního pohledu neuvěřitelná bilance.

Všechna pódiová umístění se samozřejmě zrodila na motocyklu Jawa, ta z posledních výher dokonce v prestižní kategorii pětistovek, předchozí tři pak ve třistapadesátkách.

Poté, co soudruzi v období normalizace rozhodli, že do „komunismu vjedeme na čtyřech kolech“, to s motocyklovým sportem nebylo v tuzemsku růžové, a tak se na další české výhry čekalo až do nového tisíciletí. Dvě přidal Lukáš Pešek v roce 2007 (Čína a Austrálie), kdy ve stopětadvacítkách závodil za tovární tým Derbi. Zároveň byl Pešek, který to později dotáhl až do MotoGP, kde však v jediné sezoně nezískal ani bod, třikrát druhý a čtyřikrát třetí. To vše během sezon 2006 a 2007.

Třetím Čechem, který kdy vyhrál závod MS je Karel Abraham. Na konci roku 2010, když už měl v kapse angažmá v MotoGP, triumfoval ve Valencii ve třídě Moto2. V téže sezoně byl i třetí v Japonsku.

Jakub Kornfeil se pak zařadil po bok Gustava Havla a Bohumila Staši, tedy mužů, kteří sice v šampionátu nevyhráli, ale byli „alespoň“ druzí. Havel celkem třikrát a Staša dvakrát.

Mezi osm vyvolených Čech, kteří v motocyklovém mistrovství stáli na pódiu, patří ještě Stanislav Malina (třetí v roce 1964 v Monze) a František Boček (třetí v roce 1965 ve Finsku). Oba ve třídě do 350 ccm.

Celkem si Češi včetně toho nedělního Kornfeilova připsali 44 medailových umístění. Přibude letos ještě další? Znovu od Kornfeila či konečně od Karla Haniky?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze