Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už píšu poslepu, říká statistik volejbalistů Českých Budějovic

Pomocník Volejbalisté Českých Budějovic využívají služeb Adama Šimonka, který se každý zápas stará o statistiky hráčů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

18 2016
Po hodině a půl byl konec. Už podruhé. I ve čtvrtek vyhráli v play-off volejbalisté Českých Budějovic doma nad Zlínem 3:0 na sety a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Čtvrtfinále se stěhuje na Moravu, kde se bude hrát třetí a čtvrtý zápas v neděli a v pondělí.

Do Zlína pojede s českobudějovickými volejbalisty také 18letý Adam Šimonek. I když se nejedná o žádného hráče a ani kustoda či maséra, je pro Jihočechy nepostradatelný. Je to statistik týmu. Diváci ho každý zápas mohou vidět na lavičce vedle trenéra, s počítačem na nohou a s rukama na klávesnici.

„Mým úkolem je sledovat a pak zaznamenávat všechny činnosti a každý dotek s míčem jakéhokoliv hráče na palubovce. Tedy i u soupeřů. Zároveň z toho kontroluji výstupy, jako jsou směry útoků, distribuce nahrávačů, a pak informace předávám trenéru Svobodovi,“ popisuje Šimonek.

Student českobudějovického Biskupského gymnázia ve volejbalovém prostředí vyrostl a ve sportovní hale byl prakticky denně. Jeho otec je bývalý trenér Jihostroje a současný kouč ženského týmu Milan Šimonek.

„O statistiku jsem se začal zajímat, když jsem byl malý a táta domů jednou přinesl první verzi softwaru. Bavilo mě to. Pak začala být zápasová statistika povinná i u mládeže, kde táta trénoval, a já jsem se to musel naučit pořádně,“ vzpomíná na začátky, které ho přivedly nejen k Jihostroji, ale i k mládežnickým reprezentacím žen.

Dnes je o dost zkušenější. Když sleduje zápas, už nemusí koukat na klávesnici. Všechny úkony zná zpaměti.

„Musím být pečlivý a psát to poslepu. Protože pořád koukáte na volejbal,“ říká Šimonek, ale zároveň přiznává, že o hru až tolik nepřichází. „V podstatě do monitoru koukám jen mezi rozehrami, takže ze samotného zápasu občas také něco mám.“

Po každém setu Adam Šimonek statistická čísla předává Janu Svobodovi, který podle nich může upravit taktiku či postavení hráčů na další sadu.

„Určitě se podle čísel zápas nemůže odkoučovat, pořád je to jen podpůrný prostředek k tomu, aby si trenér o celé hře udělal obrázek sám,“ míní mladý statistik.

I když on už viděl a zapsal stovky volejbalových zápasů, sám by si zatím na trénování jediného utkání netroufl. „Nějaké zkušenosti mám za sebou, ale musím říci, že bych zápas nedokázal odkoučovat,“ přiznává Šimonek. „Byť pořádně nevím, co bude za několik let, tak trénování je jedna z možností, o které do budoucna uvažuji,“ dodává.

A jak celá sezona podle Adama nakonec dopadne? Vyhraje Jihostroj svůj devátý titul? „Jak říkají sportovci: Tak určitě,“ směje se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze