Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát se nejrychlejším bílým překážkářem historie? Svoboda o tom sní

Petr Svoboda - Český překážkář Petr Svoboda vypadl na olympijských hrách v semifinále. | foto: Vondrouš RomanČTK

9 2009
Kdyby naplnil svoje ambice, stal by se nejrychlejším bílým překážkářem historie. Tak vysoko míří Petr Svoboda. Už loni třikrát zlepšil český rekord, jehož hodnota se zatím zastavila na 13,29. A letos? Čtyřiadvacetiletý atlet si troufá na čas 13,10.

A někdy v budoucnu by rád stlačil svůj osobák ještě houběji, až pod magickou hranici, která je vstupenkou mezi úzkou skupinu vyvolených. "Chtěl bych se dostat pod třináct sekund, ale to je pro atleta mého formátu dále než sen," tuší Svoboda.

Pod třináct vteřin zatím zvládlo stodesítku překážek pouhých dvanáct atletů: osm Američanů, Kubánec, Číňan, Brit a Francouz. Žádný z nich neměl bílou pleť. Tenhle primát patří vytáhlému Němci Florianu Schwarthoffovi, bronzovému olympijskému medailistovi z Atlanty 1996, který se o rok dříve blýskl v Brémách časem 13,05.

Překážkáři pod 13 vteřin

12,87
- Dayron Robles (Kuba)
12,88
- Liou Siang (Čína)
12,90
- Dominique Arnold (USA)
12,91
- Colin Jackson (Brit.)
12,92
- Roger Kingdom (USA)
12,92
- Allen Johnson (USA)
12,93
- Renaldo Nehemiah (USA)
12,94
- Jack Pierce (USA)
12,95
- Terrence Trammell (USA)
12,95
- David Oliver (USA)
12,97
- Ladji Doucouré (Fr.)
12,98
- Mark Crear (USA)

"Letos je pro mě výzvou čas 13,10. Věřím, že tam ta desetina nebo dvě někde je," podotkl atlet pražského Olympu. To už je meta světové extratřídy, blízko níž se bílý překážkář ocitne spíš náhodou. Ale nic není nemožné, i ve střední Evropě se může narodit chlapík, který dokáže podobný kousek. Jako příklad může sloužit Slovák Igor Kováč, jenž má na svém kontě výkon 13,13 a senzační bronz z mistrovství světa v roce 1997.

Svoboda svému snu věří a vydal se za ním za pomoci světového rekordmana Dayrona Roblese (12,87), v němž se zhlédl a od loňské Zlaté tretry s ním udržuje kamarádský vztah. Nebo spíš jeho metod. "Čerpám hodně z toho, co odkoukám na závodech. Rozcvičujeme se podobně, on k tomu má ale spoustu prolézaček na překážkách a švihová cvičení, která tady nikdo nikdy nevymyslel a je to úplná novinka," prozradil Svoboda novinářům na tiskové konferenci k ostravskému mítinku.

Tréninková "špionáž" zašla tak daleko, že Svobodův trenér mapuje Roblesovy webové stránky a hledá inspiraci pro svého svěřence. "Trenér to sleduje víc. Já se s Dayronem znám, vím o něm dost, než abych si musel číst něco na webu. Ale na stránkách mezinárodní federace si rád přečtu třeba jeho dopisy, kde popisuje přípravu a co mu pomáhá," poznamenal Svoboda.

Tréninkový plán českého olympionika se také rozrostl o nový prvek. Svoboda ho příznačně pojmenoval jako "Roblesův test". "Je to pět překážek na páté dírce, které se chodí z vysokého startu nebo bloku na pokyn trenérovy ruky. Když se k Dayronově výslednému času přiblížím na jednu desetinu, tak mám formu jako blázen a bude to dobré," kývl Svoboda.

V nedávné přípravě na Kanárských ostrovech novinku moc nezkoušel. "V tréninku zatím chodíme hlavně kvantitu. Doufám, že až ho budeme běhat, tak se k němu přiblížím, ne-li překonám. Každý to totiž měří jinak," rozesmál se.

Bronzový medailista z letošního halového mistrovství Evropy v Turíně se už necelý rok veze na vlně velkých úspěchů a pronikavého výkonnostního zlepšení. Osobní rekord si vylepšil téměř o půl sekundy.

Petr Svoboda si běží pro bronz na HME v Turíně

"Zlomilo se to na Zlaté tretře. Do té doby jsem měl nejlepší čas 13,70, ale v Ostravě jsem vyrovnal český rekord a to mě šouplo na úplně jiné mítinky. Najednou jsem se ocitl pohromadě s největšími hvězdami, překážkáři mě vzali mezi sebe a ví, že tady je nějaký Petr Svoboda z České republiky, který je začíná prohánět. To ohromně přidá na sebevědomí," upozornil.

Letos už ho čekají téměř výhradně závody z prestižních atletických seriálů. Svoboda si vytkl dva hlavní cíle: mistrovství světa v Berlíně a Zlatou tretru, kde se opět utká se svým vzorem Roblesem. "Letošní sezona je hodně jiná v tom, že mám ty nejlepší závody. Ale mým vrcholem je mistrovství světa a Zlatá tretra. Tady udělám všechno pro to, abych se udržel těch nejlepších a třeba je i předběhl," dodal Svoboda.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze