Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Startuje sjezdařská zima mnoha favoritů

Rakušan Raich patří mezi největší favority celkového vítězství v SP. | foto: AP

22 2010
Kalendářní zima začne až za 60 dnů, ta lyžařská, závodní, však startuje už o víkendu. Slunce a půl metru sněhu vítají poutníky za křišťálovými glóby pro nejlepší sjezdaře sezony.

Jsou opět na počátku. Kde jinde než na ledovci v rakouském Söldenu? Zahájit sezonu Světového poháru právě tady je už sjezdařským rituálem.

Šárka Záhrobská se tu usmívá při tiskových konferencích coby hvězda firmy Head i hrdinka projektu Milka Alpin Beauties, který podporuje zachování přírody velehor. Až v listopadu nadejde i čas slalomů, bude opět na svazích jednou z favoritek.

Ale v Söldenu, při obřím slalomu, se chce jen prokousávat zpět do špičky. Loni jí tato disciplína nevycházela, bude mít startovní číslo kolem padesátky. "Musím se s tím poprat. Trať tu bývá dobře připravená, tvrdá. Nesjízdné to nebude," věří.

Cíl? Body pro prvních třicet. "To by bylo super," říká její nový kouč Pavol Šťastný. Na body myslí i Ondřej Bank, lídr českých mužů.

Kdo myslí na celkové prvenství?

Sezona, v níž je vše možné a kdy mezi muži neexistuje jasný favorit, píší média. "Nemohu mít jiný cíl než velký glóbus," říká Rakušan Benjamin Raich.

Jenže takových by bylo. Obhájce titulu Švýcar Janka hlásí, že se druhý rok po sobě uzdravil z tajuplného letního onemocnění záhadným virem. "Ale podle mě vyhraje celý pohár Nor Svindal," přemýšlí v autě cestou do Söldenu český šéftrenér Tomáš Bank.

Oč jednodušší je ženská tajenka: Američanka Vonnová, nebo Němka Rieschová? Ty dvě mohou konkurenci ujet "o parník".

Pohárové boje a únorové mistrovství světa v Ga-Pa. To budou vrcholy zimy. "Bylo by hezké, kdybychom se po ní mohli u nějakého glóbu nebo medaile fotit," zasní se Záhrobská, žena velkých akcí. Čtyřikrát po sobě z nich přivezla slalomovou medaili, to je světový unikát.

Jaká to ještě bude sezona?

Bezpečnější? Po loňském hrůzném vstupu do poháru ve znamení přetržených vazů a zlomených kostí se o to má postarat nová bezpečnostní komise FIS.

Bude to též zima ve znamení rakouského protiúderu? Pro sjezdařskou velmoc číslo 1 byl propadák na hrách ve Vancouveru potupou, doma následovalo zemětřesení. Pod novým koučem Bertholdem, kterého "ukradli" Němcům, chystají protiofenzivu.

Bude to ovšem i zima návratů. Do "bílého cirkusu" se po dvou letech vrací Švýcar Albrecht, aktér hororového pádu na Hahnenkammu, a po roční odmlce i jeho krajanka Gutová, dvojnásobná vicemistryně světa. Po 33 měsících bude opět závodit i 33letý finský veterán Palander, mistr světa z roku 1999.

Ti všichni přidají další příchutě do zatím nevyzpytatelného koktejlu sezony 2010–2011.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze