Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Startuje Rally Bohemia. Termín se vrátil na začátek prázdnin

Roman Kresta na startu Rallye Bohemia | foto:  Radek Cihla, MAFRA

1 2010
V pátek odstartuje již 37. ročník Rally Bohemia. Populární podnik má centrum v Mladé Boleslavi, většina rychlostních zkoušek se jede na Jablonecku. Motoristický svátek je po roce opět tady, tentokrát se termín oproti říjnu vrátil na začátek prázdnin.

37. ročník Rally Bohemia přivábil na start českou elitu, které budou konkurovat čtyři desítky zahraničních posádek. A celkový počet přihlášených? 115.

"Je to neuvěřitelné číslo, kterým se jen tak nějaký závod nemůže pyšnit," říká tajemník organizačního výboru závodu Daniel Porazil.

Očekávaný závod odstartuje zítra 17.00 hodin speciální rychlostní zkouškou na Autodromu v Sosnové u České Lípy. K dalším rychlostním zkouškám (RZ) se závodníci vydají v sobotu po osmé ranní od administrativního centra Škoda Auto, kde je umístěno servisní zázemí pro vozidla. "Fanoušci by měli dorazit i tam. Je zajímavé nahlédnout do zákulisí," poznamenává Porazil.

Závodní auta se proženou také přímo ulicemi Mladé Boleslavi. Staroměstská RZ je na programu v sobotu v 17.26 a povede od Náměstí Na Kozině kolem zimního stadionu až k letišti. V sobotu i v neděli se pojedou RZ na Jablonecku v okolí Železného Brodu.

Mezi nejatraktivnější trasy se řadí extrémně dlouhé RZ 12 a 15 Návarov s nedělními starty v 10.13 a 14.28. Závěrečný ceremoniál se uskuteční před 17.00 v Mladé Boleslavi opět u administrativní budovy automobilky. Detailní informace pro fanoušky motorismu i o uzavírkách silnic jsou na www.rallybohemia.cz.

A kdo by si mohl dojet pro vítězství? Loňský triumf obhajuje Fin Juho Hänninen z továrního týmu Škoda Motorsport a mezi favority se řadí i letos. "Pojede s novou evoluční verzí Fabie S2000," uvedl Porazil.

Stejný vůz má k dispozici i Pavel Valoušek. "Profil trati by měl autu maximálně vyhovovat," tvrdí prozatímní lídrmistrovství ČR.

Vůbec největším favoritem je však úřadující mistr světa v juniorské kategorii JWRCMartin Prokop, který na "Bohemku" vyrazí s jedničkou na kapotě. "Sledoval jsem některé úvodní závody českého mistrovství a byl jsem překvapený, v jakém tempu kluci jeli. Nebude jednoduché uspět," soudí Prokop.

Na špici by rádi pronikli i Václav Pech, Roman Kresta, Francouz Bouffier či Polák Kuzaj. Ten by mohl mít na startu podle přihlášek dalších 33 krajanů, protože Rally Bohemia byla letos zařazena také do polského šampionátu.

Ke komu nakonec bude putovat pohár?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze