Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta: Černou práci bych v NBA zvládl

5 2006
Cleveland - Několik prvních tréninků ve společnosti elitních hráčů NBA má za sebou český reprezentant Ondřej Starosta. Před dvěma týdny odletěl do Clevelandu, kde se na tréninkovém kempu tamních Cavaliers snaží přesvědčit o svých kvalitách hlavního kouče Mika Browna a generálního manažera Dannyho Ferryho. Jak si zatím vede?

"Na začátku jsem v tom trochu plaval, ale teď už je to lepší," napsal v úterý večer v emailovém rozhovoru. Starosta prožívá v těchto dnech velice hektické období. V první polovině září pomáhal národnímu týmu v cestě na evropský šampionát, v průběhu náročných kvalifikačních bojů navíc stihl udělat státnice z matematiky.

Ani v těchto dnech ale rozhodně nemůže ve svém nasazení polevit. Právě totiž absolvuje další tvrdou zkoušku. Vysokou školu basketbalu. Na jedné palubovce stojí vedle obletovaných hvězd LeBrona Jamese či Zydrunase Ilgauskase a ze všech sil se pere o splnění svého velkého snu. Zahrát si NBA.

Prvních pár dnů po vašem příletu do USA byly na programu výhradně individuální tréninky. Čemu jste se v této fázi přípravy nejvíce věnovali a jak to vypadá v současné době?

Zatím je to všechno jenom o obraně, což je základ. Seznamujeme se s velkou spoustou pravidel, kterými se musíme řídit, nacvičuje se také návrat do obrany a podobně. Až dnes se trochu začalo i s útokem, ale stále se hlavně opakovaly věci do obrany.

Uvidíme, jak to bude vypadat dál, ale už se asi bude i víc hrát, jelikož už v sobotu budeme hrát první zápas na univerzitě. V příštím týdnu se pak rozeběhnou první oficiální přípravné zápasy proti týmům NBA, hrát budeme například i s Macabi Tel Aviv.

Zůstaňme ještě chvíli u tréninkového procesu. V Evropě jste působil v několika klubech, teď získáváte zkušenosti v USA. Můžete konkrétněji popsat nějaké zásadní odlišnosti v tréninku?

Přiznám se, že přesně nevím, co říct, protože jde o strašnou spoustu věcí. V podstatě bych řekl, že jiné je úplně všechno. Musím třeba připomenout, že v USA je trojka dál než v Evropě a od toho se odvíjí spousta dalších věcí. Další velmi důležité pravidlo jsou defenzívní tři vteřiny.

S tím vším úzce souvisí spousta jiných návyků, které se mi těžko mění. Jinak samotný trénink spočívá převážně ve velkém množství drilů, které jsou vždy zaměřené na určité téma a pokaždé jsou velice propracované. Všechno na sebe navazuje v rychlém sledu a je to naplánované do nejmenších detailů.

Na jednom hřišti potkáváte všechny hvězdy Clevelandu v čele s LeBronem Jamesem či Zydrunasem Ilgauskasem. Jak na vás tito hráči působí?

Nejdřív jsem se setkal s Ilgauskasem a ten je podle očekávání úplně v pohodě, prostě "na zemi". LeBron je sice také v pohodě, ale je to samozřejmě trošku jiné. Je to zkrátka hvězda největší velikosti a dává to také náležitě najevo neustálým hlasitým projevem na hřišti i mimo něj. V každém případě je to neuvěřitelný, řekl bych přírodní atlet s obrovským citem pro hru. Tedy když chce, protože také dost odpočívá, jelikož měl náročné léto s reprezentací.

A co trenéři? Zapojuje se hlavní kouč Mike Brown aktivně do tréninků, nebo mají vše "na povel" z větší části asistenti?

Předně bych řekl, že trenérů je tady obrovské množství. Samozřejmě jeden hlavní, dále čtyři oficiální asistenti a asi deset pomocných trenérů. Takže se dá v podstatě říct, že vychází skoro jeden trenér na hráče, což je samozřejmě znát. Neustále nám radí, povzbuzují nás nebo hledají chyby. To je pochopitelně velká změna.

Co se týče hlavního trenéra, ten jen vysvětluje některé hlavní zásady. Drily pak řídí na čtyřech koších jeho asistenti a jejich pomocníci. Kouč jen chodí mezi jednotlivými koši, pečlivě všechno pozoruje a případně i mírně koriguje. Jinak můžu říct, že Mike Brown na mě zapůsobil velice dobře, mám z něj dobrý dojem. Co jsem slyšel, tak se jedná o jednoho z přátelštějších trenérů, který je hráčům hodně blízko.

Přejděme k vám. Jaké máte zatím pocity ze svých vlastních výkonů?

Když jsem do Clevelandu přijel, tak vlastně všechno probíhalo tak, že se hlavně hodně posilovalo, pak se dělaly individuální drily pro pivoty, hodně střelby a nakonec se hrálo pět na pět. Šlo o neorganizovanou hru, v níž proti sobě hráli veteráni proti mladým hráčům či nováčkům a trenéři nesměli do ničeho zasahovat. Z toho jsem měl dobrý pocit, jak z nabírání fyzické kondice, tak i z drilů a postupně i ze hry.

Hlavní tréninkový kemp však začal v podstatě až včera (v pondělí - pozn. aut.). Přiznávám, že to byl pro mě trochu šok. Bylo toho hodně najednou. Jak jsem již zmiňoval, strašně moc věcí a herních návyků je úplně jiných, než v Evropě, takže jsem v tom trochu plaval.

Dneska už to ale bylo lepší a věřím tomu, že se to z mé strany bude zlepšovat s každým dalším tréninkem. Nicméně co se týče například hry proti Ilgauskasovi, cítím se mu naprosto rovnocenným soupeřem, i když má samozřejmě o mnoho víc zkušeností a umí je také náležitě využít.

Než jste odlétal do USA, velké šance na udržení v týmu jste si nedával. Jak vidíte šance nyní, po dvou týdnech v Clevelandu?

Šance je podle mého názoru jen velmi maličká, s čímž jsem sem samozřejmě i odlétal. Je tady devatenáct hráčů, z toho dva jsou nováčci z draftu a všichni ostatní už NBA minimálně jeden rok hráli. Na soupisce může být pouze patnáct hráčů, takže je jasné, že čtyři basketbalisté půjdou před začátkem nové sezony pryč.

Jediné, co možná hovoří v můj prospěch, je fakt, že tu opravdu není tolik pivotů. V podstatě jen Ilgauskas a Pollard, který taktéž může hrát na pozici čtyřky. Nicméně kvalita rozehrávačů a křídel je velká a může se stát, že dojde k nějakému trejdu za pivota atd. V každém případě to beru tak, že je to pro mě velká zkušenost a dobrá příprava na angažmá v Evropě, které, jak doufám, mi i tento kemp může pomoct získat.

Máte možnost trénovat s hráči, kteří už toho mají v NBA hodně za sebou a v basketbalovém světě si vybudovali velké jméno. Věříte na základě těchto zkušeností, že byste se v NBA dokázal prosadit a najít v týmu své uplatnění?

Věřím tomu, že bych mohl v NBA dělat černou práci, tzn. doskoky, bloky, stavění clon, obrana. Už jsem ve své kariéře proti mnoha pivotům z NBA hrál a vím, že na ně mám. V můj neprospěch však jasně hovoří můj věk. Ve svých sedmadvaceti letech jsem bohužel přišel dost pozdě. Možná kdybych šel cestou přes některou americkou univerzitu, bylo by vše jinak, možná ne. O tom už ale asi nemá cenu spekulovat. Každopádně teď chci ze sebe vydat maximum a uvidíme za pár týdnů...

Máte nějaké náznaky, jak dlouho v Clevelandu zůstanete?

Žádné indície nemám, nicméně jsem podepsal smlouvu na celý rok, tzn. negarantovanou minimální smlouvu. Jde o smlouvu, která může být v průběhu tohoto tréninkového kempu prakticky kdykoliv ukončena. Ale zatím se se mnou počítá na celou přípravu, tedy do konce října. Uvidíme však, jak se věci vyvinou - i z hlediska možné nabídky z Evropy.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze