Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za zelenými stoly se nestárne, veteráni mají ve výhledu i olympiádu

Naturalizovaný Španěl Che Č-wen, nejstarší účastník turnaje v Olomouci. | foto: ČAST - František Zálewský

27 2015
Che Č-wen - 53, Zoran Primorac - 46, Jean-Michael Saivé - 45... Ne, nejde o startovní čísla, stolní tenis je nepoužívá. Ani to není postavení hráčů ve světovém žebříčku. Ta čísla udávají věk hráčů, kteří pořád nechybí mezi světovou elitou. A své finesy předvádí také na turnaji Czech Open 2015, podniku ITTF World Tour v Olomouci.

Před třiceti lety, na mistrovství světa v Göteborgu 1985, spolu stáli na stupních vítězů. Jindřich Panský slavil s Milanem Orlowským světové stříbro ve čtyřhře, Che Č-wen si do Číny odvážel bronz ze stejné soutěže. Po třiceti letech se potkali v Olomouci - zatímco Panský sedí na židli a v roli trenéra české mužské reprezentace pozoruje své svěřence, Che Č-wen pořád trápí soupeře za stolem.

V květnu přitom oslavil 53. narozeniny...

Tajemství dlouhověkosti naturalizovaného Španěla? Panský nastiňuje jeden z možných důvodů: „Za naší éry Číňané, co byli na špici, měli strašný dril. Jakmile se ale dostali do ciziny, 99 procentům z nich se už nechtělo trénovat. Jenže on je výjimka.“

Pomáhá i kvalitní servis

Nejstaršímu účastníkovi olomouckého klání navíc hodně pomáhá kvalitní servis. „Nenadře se tolik, a pak může hrát dlouho,“ směje se Panský.

Matelová prošla kvalifikací

Hana Matelová prošla jako jediná z českých stolních tenistek kvalifikací turnaje Czech Open 2015. V hlavní soutěži podniku ITTF World Tour, která se hraje od pátku do neděle, doplnila Ivetu Vacenovskou a Renátu Štrbíkovou. Mezi muži žádný český hráč neuspěl. V hlavní soutěži se ve sportovní hale Univerzity Palackého představí jen Dmitrij Prokopcov a Tomáš Konečný.

Věk začínající číslem 5 je ve špičkovém stolním tenisu mimořádný, ale hráči, kteří překročili čtyřicítku, unikátem nejsou. „Přisuzuju to změně pravidel,“ říká Panský. Předešlý systém s počítáním setu do jednadvaceti bodů byl podle něj fyzicky výrazně náročnější.“Tomu, co se hraje teď, jsme říkali: Dáme si na závěr malý set do jedenácti,“ prohodí s úsměvem.

Dlouhověkost podporují také kratší výměny. „A dalším důvodem, je bohužel fakt, že mladí tu výkonnost ještě nemají.“

Za zelenými stoly tak nejsou neobvyklé souboje přes několik generací. I v Olomouci měří síly hráči hodně mladí - ve startovní listině najdeme čtyři s ročníkem narození 2000 včetně 14leté Zdeny Blaškové, nejmladší účastnice.

Jenže veteráni nejsou jen do počtu, Che Č-wen už postoupil z kvalifikace do hlavní soutěže.

Pod pěti kruhy poosmé?

A Jean-Michael Saive k tomu měl blizoučko, postup mu unikl jen o vlásek. Pravda, Belgičan je o osm let mladší... Bývalý první hráč světového žebříčku se mezi elitou drží víc než dvě desetiletí, titul mistra Evropy získal ještě v roce 1994. A na olympijských hrách nechyběl ani jednou od momentu, co byl stolní tenis v Soulu 1988 zařazen do programu. Evidentně není pochyb, kde by rád strávil příští léto...

Chorvat Zoran Primorac má olympijskou myšlenku v hlavě tu a tam také. Jeho olympijská bilance je stejná jako u Saiveho - Soul, Barcelona, Atlanta, Sydney, Atény, Peking, Londýn. V posledních letech přitom aktivně nehrál, byl trenérem v Rusku.

„Ale pořád mám radost ze hry a motivaci. Tady jsem proto, abych si to užil,“ vysvětluje. Když se před pár měsíci rozhodl k návratu, jeho osmá olympiáda, Rio de Janeiro 2016, prý hlavní motivací nebyla. „Ale nevylučuju to, uvidíme, jak to půjde, jak bude reagovat tělo,“ dodává Primorac, který získal první světovou medaili, stříbrou ve čtyřhře, v roce 1987 jako reprezentant Jugoslávie.

To Wang Čchenová, jedenačtyřicetiletá Američanka s čínskými kořeny, olympijskou motivaci nepopírá. Už před lety si prodloužila kariéru - toužila hrát na olympiádě v Pekingu 2008. Povedlo se, probojovala se do čtvrtfinále. A hned po hrách kariéru ukončila.

Cesta do Ria bude těžká

Před dvěma měsíci se ale k pálce a bílému míčku vrátila. Po sedmileté pauze. „V New Yorku mám springpartnera, který mi neustále opakoval, že jsem pořád dobrá natolik, že bych mohla hrát na mezinárodní úrovni. Tak jsem se rozhodla zkusit to ještě jednou,“ vysvětluje.

V Olomouci už porazila hráčku první světové stovky, naturalizovanou Chorvatku Tchien Jüanovou. Pak ale prohrála s devatenáctiletou Korejkou Lee Zionovou. „Byla jsem trochu pomalá. A taky o dvaadvacet let starší,“ usmívá se. „Ale je to můj první turnaj po dlouhé době, takže to není tak špatné,“ dodala.

Její cesta na olympiádu ale lehká nebude - v americké kvalifikaci půjde o jedinou letenku do Ria. „Jenže já to chci dokázat. Chci být na sebe pyšná.“

Evidentně chce také potvrdit rčení, že ve stolním tenise je věk opravdu jenom číslo...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze