Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vettel: Verstappen je stále trochu nevyzpytatelný. Ale on se zklidní

Max Verstappen během Velké ceny Británie | foto: AP

16 2017
Byly to asi dva nejdramatičtější momenty Velké ceny Británie F1 a v obou byl účastníkem Sebastian Vettel. A v obou úspěšně vystrčil svého soupeře do zaváděcí zóny. A ani v jednom případě mu to nepomohlo. Přesto dokázal, že je nejen stále rychlý, ale také si to s chutí rozdá s mladšími soupeři přímo na dráze.

Po startu závodu na Silverstonu se ocitl Sebastian Vettel v situaci, která mu vůbec nevyhovovala. Zatímco v čele ujížděl jeho úhlavní sok v boji o titul Lewis Hamilton, on sledoval zadní křídlo vozu Red Bull Maxe Verstappena, který se kolem něj prohnal ještě před první zatáčkou. Musel ho předjet!

Fotogalerie

„Věděl jsem, že budu rychlejší a musel jsem vpřed. Zkoušel jsem všechno možné, ale bohužel,“ popisoval Vettel, který nakonec situaci vyřešil návštěvou boxů v devatenáctém kole, díky které se před mladíka z Nizozemska dostal.

Nejdramatičtějším momentem byl Vettelův pokus v zatáčkách Stowe a Club, kde se dostali oba jezdci na stejnou úroveň a mladý Verstappen nakonec skončil v únikové zóně. Díky jejímu zpevněnému povrchu se dokázal rychle dostat zpátky na trať a zůstat vpředu. Ferrari ani neprotestovalo, Nizozemec sice využil prostory mimo dráhu, ale nedostal se tam tak úplně vlastním přičiněním, Vettel ho vytlačil.

„Bránil se, jak mohl, ale občas musíte držet jízdní stopu,“ komentuje to Vettel, který nekritizoval jeho výlet mimo dráhu, Vadilo mu, že Verstappen zase jednou změnil směr jízdy už při brzdění do zatáčky, což pravidla zakazují. Ale bylo to prokazatelné?

„Není správné říct, že jsem to čekal, ale je ještě trochu nevyzpytatelný,“ hodnotí Vettel, podle kterého se však od loňského roku, kdy všichni jeho kolegové označovali Verstappena za neřízenou střelu, situace zlepšila. „Sami můžete vidět posun, už jezdí jinak. A jsem si jistý, že se ještě zklidní, přece jen má stále na kontě málo závodů,“ uvedl na adresu historicky nejmladšího vítěze závodu Grand prix.

Závod jsme sledovali minutu po minutě

S Valtterim Bottasem byl německý jezdec v jiné roli. Tentokrát neútočil, ale pozici bránil. Sice neúspěšně a nakonec se před něj Fin s rychlejším mercedesem dostal, ale jejich první souboj ve Stowe, ten, který byl navlas stejný jako ten s Verstappenem, vyhrál Vettel.

„Ve Stowe mě potkalo dvakrát to samé. Jednou jsem tady útočil na Maxe, podruhé se bránil před Valtterim. A pokaždé to vypadalo, že trať je tady opravdu hodně široká! S Valtterim to bylo v pohodě, neměl jsem žádný problém s jeho manévrem,“ dodal stále ještě lídr mistrovství světa formule 1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze