Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stáj Whirlpool přivedla dalšího hvězdného Němce

Danilo Hondo - Německý závodník Danilo Hondo ze stáje Lamonta zvítězil 15. května v 167 kilometrů dlouhé 3. etapě cyklistického Závodu míru. | foto: Ivan BabejČTK

26 2009
Příliv známých německých cyklistů do hradecké kontinentální stáje PSK Whirlpool Author pokračuje. Po André Schulzovi, jenž v týmu působil již v minulém roce, Patriku Sinkewitzovi a Matthiasu Friedemannovi, kteří přišli před touto sezonou, nyní jediná česká stáj z tzv. druhé divize získala další velké jméno.

Jejím jezdcem se stal Danilo Hondo, vyhlášený spurter, jenž má ve své sbírce více jak stovku vítězství v profesionálním pelotonu. "Že u nás ze zahraničních jezdců dominují právě němečtí cyklisté, je hodně shoda náhod. V případě Honda šlo i o to, že s sebou do týmu přivedl svého sponzora," vysvětlil Vávra.

Jednání s nyní pětatřicetiletým zkušeným borcem hradecká stáj vedla už delší dobu. "Řekli jsme si vzájemné podmínky, nyní došlo k dohodě," uvedl manažer.

Danilo Hondo

Německý cyklista, 35 let. V profesionálním silničním pelotonu jezdí 12 let. Předtím byl úspěšným jezdcem v dráhové cyklistice, v roce 1994 získal v Palermu s německým týmem ve stíhacím závodě družstev titul mistra světa. Vystřídal několik předních světových stájí, získal přes sto prvenství v profesionálních závodech. V roce 2001 vyhrál 2. a 3. etapu Giro d’ Italia, o rok později se stal mistrem Německa.

Od nové posily si slibuje několik kladů. Prvním z nich je sportovní posila. Hondo patří k cyklistům, kteří se dokáží prosadit v koncovkách závodů, ostatně výčet jeho vítězství je výmluvný. PSK Whirlpool Author tak má nyní dva zdatné německé spurtery, prvním je Schulze, jenž je v hradecké stáji už druhý rok.

"Hondo má ale oproti Schulzovi přednost v tom, že vedle výborného spurtu si poradí i v kopcích, je schopen dojet do koncovky i v závodě, kde jsou kopce. S tím má Schulze problémy," uvedl Vávra.

O finančním přínosu už Vávra mluvil, za třetí klad považuje jeho zkušenost a kontakty. "V profesionálním pelotonu se pohybuje dlouho, má kontakty na pořadatele, je schopen získat pro tým účast v kvalitních závodech," vypočítává Vávra.

Ve stáji, která v těchto dnech startuje na Mezinárodním týdnu Coppiho a Bartaliho v Itálii, se sejde také s krajanem Patrickem Sinkewitzem. Ten se po odpykání dopingového trestu dohodl s PSK Whirlpool Author na smlouvě v listopadu loňského roku. Také Hondo má za sebou dopingový prohřešek, v roce 2005 dostal roční distanc za užití carphedonu.

Po této pauze začal znovu závodit, loni za italskou profesionální kontinentální stáj Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli. Od ní přechází do PSK Whirlpool Author, v jeho barvách by měl začít závodit 12. dubna na etapové Presidential Cycling Tour v Turecku.

"Pokud ale stihneme vyřídit formální náležitosti, pojede první dubnový víkend závod Brno – Velká Bíteš – Brno," připustil Vávra.

Mezi stovkou profesionálních výher patří v Hondově kariéře k nejvýznamnějším vítězství ve dvou etapách na Giro d´Italia v roce 2001, o rok později získal titul mistra Německa v závodě jednotlivců s hromadným startem.

Úspěchy dobýval i na dráze, kde se stal mistrem světa ve stíhačce družstev. "Na dráze byl velmi dobrý, občas na ní ještě závodí, ale my s tím, že by se na ni nějak výrazněji zaměřil, nepočítáme," uvedl manažer.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze