Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stáj ONCE nehodila Hrušku přes palubu

16 2000
P r a h a - Prvodivizní španělská cyklistická stáje ONCE má stále zájem, aby v jejím dresu v příští sezoně jezdili dva čeští cyklisté René Andrle a Jan Hruška. Na cestě do Čech jsou dvě kola Giant k silničnímu tréninku, postavená dvojici na míru. Andrle se tak dočká v první divizi debutu. Hruška, který už má za sebou mezi elitou sezónu ve stáji Vitalicio Seguros s výbornými výsledky, avšak také s prokázaným dopingem, dostal od sportovního ředitele Manuela Saize ujištění, že o něho renomovaná stáj stojí i nadále.

Bylo to ještě předtím, než ho právní zástupce Španělské cyklistické federace Louis Sanz informoval o písemném potvrzení amerického výrobce výživového doplňku CFAB, že produkt skutečně prodal stáji Vitalicio Seguros.

Z jeho obsahu se s největší pravděpodobností objevily v Hruškově těle stopy nežádoucího nandrolonu. Sanz také dodal, že "má důvod se domnívat, že tento doplněk mohl být neúmyslně náhodně kontaminován velmi malým množstvím" látky, která způsobila pozitivní výsledek antidopingové kontroly českého závodníka.

Hruška se nikdy netajil názorem, že je proti dopingovým podvodům, a tvrdil, že zakázanou látku by vědomě nevzal. V otázkách výživy a rehabilitace se však bez výjimky řídil podle své smlouvy rozhodnutími klubového lékaře. Ale nepřijmout trest za prokázaný doping nepovažuje za sportovní.

Je jen na rozpacích především nad tvrdostí trestu, protože přijde nejen o start v Giro d'Italia, ale také o deset dnů zmešká příští Tour de France. Zákaz startů na šest plus tři měsíce mu začal běžet 18. října.

Větší trest než zklamání ze zmařeného startu na olympiádě a mistrovství světa, kde v časovkách nevyhrál nikdo, koho by Hruška v sezoně opakovaně neporážel, si stěží dokázal představit.

"Snažím se zapomenout na minulost, tak jako fanoušci už možná zapomněli, že moje letošní triumfy třeba v prologu nebo horské časovce Gira jsou stále platné, protože dopingové kontroly po nich byly bez chyby. Jedenáct mých kontrol na přítomnost dopinkových látek, včetně tří nočních přepadových, bylo letos v pořádku. Teprve dvanáctá při Vueltě nalomila moji důvěru v doprovodný servis," řekl Hruška.

Prý si takové starosti nikdy nepřipouštěl. "Já chci hlavně už závodit. Nemohu se dočkat, až i bez stop dopingu zase porazím favority. Mnohem víc si dávám pozor na to, co jím nebo piji. Ani v restauraci nebo ve fitness bych se nenapil z lahve, kterou bych nespatřil zazátkovanou," dodal Hruška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze