Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafetový Adrenalin Cup prověří odvážlivce

Z loňského závodu Adrenalin Cup | foto: www.adrenalincup.cz

23 2010
Nejméně 220 odvážlivců se v sobotu v Beskydech zúčastní extrémního závodu štafet nazvaného sms.cz Adrenalin Cup. Včera večer bylo totiž do závodu čtyřčlenných štafet přihlášeno 55 týmů, z nichž 6 je ženských.

A účastníky tradičního závodu, který se koná již počtrnácté, čeká pořádná dřina. "Těch úskalí je hodně.
Už jen samotný výběh na Lysou horu z Ostravice, který měří šestnáct kilometrů a běžci při něm musí zdolat převýšení 1 145 metrů, je velmi náročný," uvedl organizátor závodu Martin Kráčalík.

Běžci předávají na vrcholu Lysé hory štafetu paraglidistům. "A ti to mívají na Lysé obzvlášť těžké. Po celý rok se tam totiž nesmí lítat, takže si nemohou vyzkoušet tamní podmínky. A na start mají jeden pokus," podotkl organizátor.

"Třeba předloni se nám stalo, že několik paraglidistů nenabralo po startu včas dostatečnou výšku a zůstávali na stromech." Cyklisté pak musí zvládnout přejezd Lysé hory. "Trasa je oproti loňsku o chloupek rozdílná, stejně jako u trasy pro běžce. Těm jsme vypustili kousek na asfaltu, cyklistům zase nebezpečný sjezd, kde dosahovali přílišných rychlostí," vysvětloval Martin Kráčalík.

Štafetu budou už tradičně dokončovat kajakáři. A po letech, kdy měli organizátoři problémy s nedostatkem vody v přehradě, hlásí příznivé podmínky i pro vodáky. "Zásoby vody jsou docela velké a můžeme pustit více vody," uvedl Jiří Pagáč z Povodí Odry. "Měli jsme sice obavy, zda na tocích nenapácháme po květnových povodních ještě další škody, ale zkoušky ukázaly, že to bude bez problémů."

Kajakáři si ovšem budou muset dát pozor. "Velká voda totiž zpřeházela i velké balvany v korytě řeky. Jsou teď převrácené ostrými hranami nahoru," varoval Jiří Pagáč.

"Jsem zvědavý, jaké to bude. Už se na to těším," podotkl Kamil Mrůzek, český reprezentant ve sjezdu na divoké vodě, který se Adrenalin Cupu zúčastní jako člen týmu Nissan.

Ostatně Adrenalin Cup přilákal na start řadu špičkových sportovců. V běhu do vrchu by měl k favoritům patřit zkušený Robert Krupička.

Své síly s ním změří třeba medailista z olympiády ve Vancouveru, běžec na lyžích Martin Koukal.

Na kole se předvede elitní cyklista Jan Hruška, jemuž budou konkurovat například špičkový skikrosař Tomáš Kraus či další běžec na lyžích Dušan Kožíšek. Do kajaku zase usedne snowboardkrosař Michal Novotný.

Extrémní závod štafet sms.cz Adrenalin Cup


Běh do vrchu Trasa z Ostravice na vrchol Lysé hory měří 16 kilometrů, běžci musí zdolat převýšení 1 145 metrů.

Paragliding Čeká je obtížný start na Lysé hoře, kde je obvykle paragliding zakázán. Jejich úsek s převýšením 925 metrů měří 5,5 kilometru.

Horská kola Cyklisté vyrazí z Ostravice přes vrchol Lysé hory k hrázi přehrady Šance. Pojedou 32 kilometrů s převýšením 1 450 metrů.

Kajak Kajakáři musí po startu předvést skok z rampy, povinný eskymácký obrat, sjezd na divoké vodě a na pětikilometrovém úseku musí zvládnout projet správně 15 branek.

Doprovodný program

Radegast Beskydský šerpa

Tento závod byl vypsán rovněž pro čtyřčlenná družstva. Jejich úkolem je dopravit z Ostravice na vrchol Lysé hory padesátilitrový sud piva Radegast (65 kilogramů) umístěný ve speciální dřevěné krosně v limitu čtyř hodin.

Doprovodný program nabízí i různé zážitkové a soutěžní atrakce pro dospělé i děti. Po skončení závodu bude možné sjet si Ostravici na raftu.Najdete na iDNES.czmobilní verze