Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta pětibojařů skončila na ME šest sekund za medailí

Ondřej Polívka (vlevo) a David Svoboda se zlatými medailemi ze štafet na MS 2009 v Londýně. Na letošním ME už výkon nezopakovali. | foto: AP

20 2010
Čeští moderní pětibojaři neobhájili na ME v Debrecínu loňský bronz ze soutěže štafet. Trio Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda zaostalo na čtvrtém místě za medailí o pouhých šest sekund. Zvítězili domácí Maďaři před Polskem a Litvou.

Češi přitom bojovali až do předposledního úseku kombinace střelby s během nejen o medaili, ale dokonce o zlato. Do závěrečné disciplíny vybíhali z druhé příčky se ztrátou osmi sekund na vedoucí Maďary.

Individuální mistr Evropy Svoboda potvrdil životní formu, záhy se posunul do čela a s náskokem předal devatenáctiletému junioru Kufovi, který absolvoval premiérový závod na takové úrovni. Hned na první střelbě neunesl tíhu zodpovědnosti, výrazně ztratil a propadl se až na osmé místo.

"Honzovi nemá cenu nic vyčítat, protože až na jednu střelbu předvedl skvělý výkon. Ale věděli jsme, že právě ve střelbě může být problém. Prostě se stalo," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Vysvětlil, že u Kufa chtěl jít stejnou cestou jako před lety právě u Polívky a Svobody, které do štafety zařadil také ještě jako juniory.

Téměř zázrak se poté podařil Polívkovi, který skvěle zastřílel a neustále se posouval vpřed. Zastavil se až na posledním stupínku pod medailovými pozicemi. Čtvrté místo nicméně české štafetě zajistilo start na zářijovém mistrovství světa v Číně.

"Pokazil jsem to a klukům jsem se již omluvil," řekl po závodě smutný Kuf. "První střelbou jsem se protrápil. Asi na mě dolehla ta zodpovědnost a to, že mi David předával jako prvnímu. Navíc byl za mnou Maďar a ještě k tomu jsem nikdy nezávodil před tak bouřlivým publikem," dodal.

"Honza se nemá za co stydět. Absolvoval výborný závod. Tak jsme prostě čtvrtí. I to je podle mě úspěch," prohlásil Svoboda, mistr Evropy z nedělního závodu jednotlivců. "Po druhé střelbě jsem ještě doufal, že bych to mohl na medaili dotáhnout, ale bohužel. V závěru už mi chyběly síly," uvedl Polívka.

Muži - štafeta:

1. Maďarsko (Marosi, Kasza, Németh) 6202 bodů, 2. Polsko 6086, 3. Litva 6062, 4. Česko (Svoboda, Kuf, Polívka) 6040.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze