Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta biatlonistů skončila v generálce na OH desátá, ale hrozila diskvalifikace

Zdeněk Vítek (vpravo) předává Ondřeji Moravcovi ve štafetě v Ruhpoldingu | foto: Český svaz biatlonu

17 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Desáté místo obsadila štafeta českých biatlonistů v generálce na olympijské hry. Na Světovém poháru v Ruhpoldingu jí ale hrozila diskvalifikace, protože Ondřej Moravec na střelnici nedovoleně manipuloval se zbraní. "Určitě to bylo na diskvalifikaci, ale naši výhodou mohlo být, že chybu udělali i rozhodčí," řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. Závod suverénně vyhráli Rusové.

Chyba se stala na závěrečné osmé střelbě, kdy Ondřej Moravec přijížděl na střelnici s Italem Hoferem.

Český reprezentant se začal rovnat ke stavu číslo 9, který byl ovšem nastaven na střelbu vleže. "Viděl jsem, že osmička je sestřelená, tak jsem šel vedle. Až pak koukám, že je tam ležák. Tak jsem objel toho Itala, jenže jsem si nedal zbraň na záda," vysvětloval Moravec ono porušení pravidel.

V tu chvíli českému týmu hrozila diskvalifikace. "Já jsem na střelnici nebyl, ale vím, že to tam hodně diskutovali," uvedl trenér Rybář. Podle Moravce udělali chybu i pořadatelé. "Tam měl být rozhodčí, který nás měl navést. A další chyba byla, že tam byl sklopený ležák," dodal.

zvařičová na olympiádu

Pátou biatlonistkou pro olympijské hry je Veronika Zvařičová. Jednadvacetiletá reprezentantantka dostala přednost před Barborou Tomešovou, s níž o nominaci o tomto víkendu na dálku soupeřila.

Pátým mužem, který se podívá do Vancouveru, je momentálně Tomáš Holubec.

Ten bude nahlášen do nominace na čtvrtečním plénu Českého olympijského výboru.

Oprávněnost své nominace však musí Holubec potvrdit na závodech SP v Anterselvě příští týden, kdy se definitivně rozhodne mezi ním a Romanem Dostálem.


Snad i proto čeští biatlonisté zůstali v celkovém pořadí desátí a jejich boj na trati tedy nepřišel nazmar.

"Prvotně udělali chybu pořadatelé, to nás ale neomlouvá, byla to školácká chyba, která by se neměla stát ani u dorostenců. Ondra tu manipulaci provedl spíš jako v letním biatlonu, kde vzal zbraň správně hlavní nahoru. To je bezpečná manipulace. Naštěstí tam neměl zásobník, takže jury v tomhle případě mohla udělat verdikt takový, že ve výsledkovce nakonec zůstáváme," vysvětlil Rybář.

Že by se však český tým k chybě přiznal? "Určitě by to bylo fair play, ale mě to nenapadlo. Od toho je tam spousta lidí a jury o tomhle rozhodovat musí. Těch renonců v sezoně už bylo víc - například předávka Švédů v Hochfilzenu. My se tam taky tehdy neozvali s protestem," dodal kouč.

Českou štafetu rozjížděl Michal Šlesingr, který na střelnici jednou dobíjel a Jaroslavu Soukupovi předával na osmém místě. Soukup tým vytáhl o dvě příčky vzhůru, ale po závodě sotva pletl nohama. "Od druhého kola jsem toho měl už plné zuby," přiznal muž, který absolvoval třetí závod ve čtyřech dnech.

Na trestné kolo potom nemusel ani Zdeněk Vítek, přestože musel třikrát dobíjet a vyhnul se mu i Ondřej Moravec

Excelentně zajeli závod Rusové. Čerezov, Šipulin ani Čudov nemuseli použít žádné náhradní náboje. Poslední člen štafety Jevgenij Usťugov sice musel dvakrát dobíjet, ale do cíle si přesto přivezl pohodlný náskok před finišmanem Norů Svendsenem. Pro bronz si dojeli Rakušané.

ruhpolding - štafeta - muži 4x7,5 km


1. Rusko (Čerezov, Šipulin, Čudov, Usťugov) 1:22:29,7 hod. (0 tresných okruhů/2 dobíjení), 2. Norsko (Hanevold, Bö, Björndalen, Svendsen) -28,6 (0/6), 3. Rakousko (Mesotitsch, Pinter, Eberhard, Landertinger) -1:34,9 (1/9), 4. Německo -2:21,1 (1+13), 5. Švýcarsko -2:34,8 (1/8), 6. USA -2:38,7 (1/8), ...10. Česko (Šlesingr, Soukup, Vítek, Moravec) -5:01,8 (0/10).Najdete na iDNES.czmobilní verze