Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Povedená štafeta biatlonistů. Češi se rvali se špičkou a skončili pátí

Ondřej Moravec (vlevo) vyráží na třetí úsek ve štafetě na MS v Oslu, předával mu Jaroslav Soukup. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

12 2016
Byla to jedna z nejlepších štafet českých biatlonistů na světových šampionátech. Kvarteto Krčmář, Soukup, Moravec a Šlesingr bojovalo se světovou špičkou a bere páté místo. Zlatí jsou doma Norové, kteří porazili v závěru Němce. Třetí je senzačně Kanada.

Pouze sedm chyb na střelnici, žádné trestné kolo a solidní běh Krčmáře a finišmana Šlesingra posunuly české biatlonisty dokonce do hry o medaile.

Jenže šance dosáhnout na stupně vítězů se v kvalitním závodě nakonec nenaskytla. „Byl to boj o každý metr na trati,“ prohlásil Ondřej Moravec.

Právě při jeho úseku se štafeta zdržela nejdéle. Moravec se na stojce zasekl: třikrát dobíjel, dlouho čekal. Bronzová Kanada mezitím pláchla o 40 sekund.

„Ondra není po nemoci v nejlepší formě. Toho dobíjení bylo moc,“ přiznal trenér Ondřej Rybář.

Elitní trojice si počínala suverénně a nedala pronásledovatelům Rakousku a Česku žádnou naději. Na bronz scházelo Šlesingrovi hodně - 43 sekund.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

„Hezký výsledek, za který se nestydíme,“ hodnotil závod Michal Šlesingr. „Jenom mě trošku mrzí závěr, že jsem nakonec neurval to čtvrté místo.“

Česká štafeta pátou příčkou zopakovala své maximum z Anterselvy 2007 a o jedno místo si vylepšila výsledek z loňského šampionátu v Kontiolahti. Medaile ale ani předposlední den v Oslu nepřišla.

Rybář si povzdechl: „Výsledek se nese v duchu tohoto mistrovství světa. Bojovali jsme o medaili do poslední chvíle, ale znovu kousek scházel.“

Čtvrté zlato a druhé v závodě štafet oslavili na domácím mistrovství světa v Oslu suverénní Norové, které dovezl do cíle Emil Hegle Svendsen. Lídr týmu Ole Einar Björndalen tak vybojoval už svůj jubilejní dvacátý titul mistra světa.

Rozjetý Krčmář, Moravec se trápil na stojce

Michal Krčmář nastartoval štafetu báječně. Vyjížděl s číslem 15 z páté řady, předával na třetím místě těsně za Německem.

Sice hned první ránu poslal nepřesně, ale vzápětí si ji opravil. Bez jednoho náhradního náboje odjížděl v hlavním balíku okolo desátého místa.

Stojku zvládl ještě lépe: pět terčů složil na pět ran a předčil třeba Nora Björndalena nebo Simona Fourcada z Francie, který se zasekl na půl minuty.

Fotogalerie

Přitom se hodně zdržel, když musel vyhodit zaseklý náboj a použít náhradní.

„Školácká chyba, musel jsem to pak odpracovat na trati,“ řekl.

Nohy mu ale pracovaly skvěle. Vydal se stíhat i vedoucího Němce Lessera a předával Soukupovi o 7 sekund jako třetí.

Před druhým úsekem panovaly obavy - jak nápor zvládne Jaroslav Soukup, nejslabší člen týmu v sezoně.

Jenže co se nestalo: Soukup bezchybně vybílil všechny terče a odjížděl v čele se Slovenskem, Norskem, Kanadou a Německem.

Neodpadl ani stojce. Dobíjel jednou a štafetu přivezl Moravcovi na pátém místě se ztrátou 10 sekund za vedoucím Norskem.

Po svém úseku si pochvaloval: „Zatím střílíme suprově, tak snad to tak bude pokračovat!“

Moravec se rychle docvakl za Eberharda a na chvíli ho setřásl při první střelbě, kterou měl na rozdíl od Rakušana čistou. Nor Johannes Thinghnes Bö měl na něj v čele patnáct vteřin náskok, třetí Němec Pfeffer jen pět.

Michal Šlesingr (v modrém) během štafety na MS v Oslu.
Momentka z mužské štafety na MS v Oslu

První trojice se však hodně vzdálila po střelbě vestoje. Ač Moravec udržel čtvrté místo, musel třikrát dobíjet a na třetí Kanadu ztrácel skoro 40 sekund.

V cíli přiznal, že ho svazovala nervozita. „Dát položku na osm ran je trestuhodný,“ štvalo ho.

Roli finišmana dostal na Holmenkollenu Michal Šlesingr. Trenéři doufali: „Má nejlepší běžeckou formu. Jestli bude potřeba, tak Boušek zabere!“

Byl to boj o každý metr na trati. Šlesingr se rval s Landertingerem, ale trojice před nimi stále zůstávala bezchybná. Včetně neznámého Kanaďana Greena!

Poslední střelba bez kiksů tak jen stvrdila medaile: 1. Norsko, 2. Německo, 3. velká senzace Kanada.

Šlesingr zkoušel v cílové rovince přelstít rakouského rychlíka Landertingera, ale to se mu už nepovedlo.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Björndalen, T. Bö, J. Bö, Svendsen) 1:13:16,8 hod. (0 tr. okruhů+6 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -11,5 (0+5), 3. Kanada (Ch. Gow, Smith, S. Gow, Green) -23,4 (0+5), 4. Rakousko -53,5 (1+10), 5. Česko (Krčmář, Soukup, Moravec, Šlesingr) -54,4 (0+7), 6. Rusko -1:06,4 (1+7), 7. Švédsko -1:06,6 (0+10), 8. USA -1:27,3 (0+5), 9. Francie -1:57,7 (0+10), 10. Švýcarsko -2:05,8 (0+7).Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze