Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta s loučícím se Bauerem skončila jedenáctá, šampiony jsou Norové

Finn Haagen Krogh a Niklas Dyrhaug slaví norský triumf ve štafetě běžců na lyžích na mistrovství světa v Lahti. | foto: Reuters

3 2017
Lukáš Bauer se ve štafetě loučil se světovými šampionáty, české bitvy o cenné kovy si však mohl připomínat jen ve fragmentech minulých let. O medaile se v Lahti bili jiní: zlato získali podeváté za sebou na MS norští běžci na lyžích, kterým nejvíc zatopili Rusové. Bronz vydřelo ve finiši Švédsko, Češi skončili s odstupem jedenáctí.

Na šampionátu v Lahti zvítězila čtveřice Didrik Tönseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby a Finn Haagen Krogh.

Rozhodující náskok pro Norsko získal na třetím úseku Sundby, který předal 18 sekund před Rusy. Krogh za sebou na posledním úseku udržel Sergeje Usťugova, který se v hlubokém rozbředlém sněhu přiblížil na pět sekund, ale více nezvládl. Rusové skončili druzí o 4,6 sekundy.

„Mít Usťugova v zádech je nejhorší věc, která se může stát. Byl to náročný boj, ale je o to skvělejší, že jsem to ustál. Vydal jsem se ze všech sil,“ řekl Krogh. „Bylo naprosto bláznivé to sledovat,“ řekl Sundby.

„Dal jsem do toho všechno. V měkkém sněhu jsem se nemohl pořádně odrazit z nohou,“ litoval Usťugov, který získal v Lahti už čtvrtou medaili. Druhý byl ve sprintu, se štěstím získal zlato ve sprintu dvojic a ovládl i skiatlon.

V boji o bronz uspěli díky Callemu Halfvarssonovi Švédové, a to i proto, že Fin Matti Heikkinen sto metrů před cílem ve finiši spadl.

Fotogalerie

Dlouho s nimi bojovali ještě Němci a Švýcaři. Halfvarsson s Heikkinenem jim v posledním okruhu poodjeli, ale Fin v zatáčce před cílem zachytil nohou o hluboký sníh a spadl. Čtvrtí tak dojeli Švýcaři.

Češi bojovali celý závod o umístění v desítce, ale Martin Jakš, se světovými šampionáty se loučící Lukáš Bauer, Michal Novák a Petr Knop skončili jedenáctí s odstupem pět a půl minuty za vítězi.

Jakš na prvním úseku doběhl devátý a Bauer posunul štafetu o místo dopředu. Novák jel na stejné pozici s Italy a Kazachy a ke Knopovi se v poslední části závodu přidal ještě Američan. Český lyžař ve finiši všem soupeřům podlehl.

Žádný další tým už do cíle nedojel, pět štafet totiž bylo dostiženo a staženo ze závodu.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti

Běh na lyžích:

Štafeta mužů na 4x10 km: 1. Norsko (Tönseth, Dyrhaug, Sundby, Krogh) 1:37:20,1, 2. Rusko (Larkov, Bessměrtnych, Červotkin, Usťugov) -4,6, 3. Švédsko (Rickardsson, Olsson, Hellner, Halfvarsson) -2:31,8, 4. Švýcarsko -2:32,0, 5. Finsko -2:42,4 6. Německo -2:42,8, 7. Francie -3:52,0, 8. Itálie -5:29,8, 9. Kazachstán -5:30,6, 10. USA -5:31,3, 11. ČR (Jakš, Bauer, Novák, Knop) -5:31,8.

Autoři: ,


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze