Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Srovnat s něčím Turnaj mistrů? Snad jen s Champions League, říká Berdych

Do Londýna poslala Tomáše Berdycha i finálová účast ve slavném Wimbledonu | foto: Profimedia.cz

12 2010
Cíl splněn. Tomáš Berdych se dočkal zasloužené odměny za výkony v letošním roce, když se poprvé kvalifikoval na Turnaj mistrů. Na Londýn, kde se za dva týdny klání osmi nejlepších tenistů sezony uskuteční, má příjemné vzpomínky. Vždyť v létě se zde dostal až do finále slavného Wimbledonu.

To napětí z možného postupu na vyvrcholení sezony cítil už několik týdnů. Definitivní jistotu Tomáši Berdychovi ale dalo až zaváhání soupeřů na podniku Masters v Paříži.

"Tak to v tenise je, taková jsou pravidla. V určitých chvílích to nebylo jen o tom, že bych zahrál skvělé výsledky, ale i o tom, že se to někomu nepovede," řekl Berdych Radiožurnálu, po pařížské porážce s Davyděnkem ve 3. kole.

Pyšný může být rodák z Valašského Meziříčí především na skvělou první polovinu sezony. V ní hrál finále turnaje série Masters v Miami, ale především - na přelomu června a července zazářil na dvou grandslamech. Na Roland Garros v Paříži se probil do semifinále, ve Wimbledonu dokonce ještě o kolo dál.

turnaj mistrů a češi

Jan Kodeš (1970-1973)
- v roce 1971 se dělil o třetí místo

Ivan Lendl (1980-1991)
- pětinásobný šampion, devětkrát za sebou ve finále

Tomáš Šmíd (1983-1985)
- ve dvouhře třikrát vypadl v 1. kole, v deblu v roce 1987 triumfoval s Mečířem

Karel Nováček (1991)
- prohrál všechny tři zápasy ve skupině

Petr Korda (1992)
- prohrál všechny tři zápasy ve skupině

Jiří Novák (2002)
- porazil Agassiho, ale další dva zápasy prohrál

Radek Štěpánek (2008)
- jako náhradník, prohrál oba zápasy

Tomáš Berdych (2010)

Jenže od Wimbledonu vyhrál jen devět z dvaceti zápasů a na potvrzení postupu do Londýna si musel počkat až do poslední možné chvíle.

"Celkově ta sezona byla dobrá. A že se pár turnajů nepovede, to jsou nové zkušenosti, s nimiž se musím poprat. Jsem rád, že se to nakonec povedlo. Není nás tolik, kdo si může říct, že měl úspěšnou sezonu, která končí na Masters mezi osmi nejlepšími tenisty světa," dodal.

Špatný podzim si Berdych vysvětluje především častými myšlenkami na Turnaj mistrů i tím, že coby tenista elitní desítky plní téměř v každém zápase roli favorita. Proto se ne vždy dobře soustředil.

"Ze začátku nebylo všechno správně, ale člověk si vždycky nevybere správnou variantu a nějaké chyby udělá."

Turnaj mistrů považuje za něco zvláštního.

"Grandslamy jsou čtyři za rok, ale hraje na nich 128 tenistů. Do všech ostatních turnajů se můžete probít z kvalifikace. Ale tohle je jen pro osm nejlepších díky jejich výsledkům za celou sezonu," uvedl pro oficiální stránky pařížského Masters.

"Těžko říct, s čím by se to dalo srovnat. Možná s fotbalovou Ligou mistrů nebo mistrovstvím světa. Ale tam také hraje víc než osm týmů. Tohle je speciální."

Přestože na turnaji nejlepších bude mít jako jediný z finálové osmičky premiéru, úplným nováčkem nebude. Před třemi lety plnil v Šanghaji roli náhradníka. I když do hry nakonec nezasáhl.

"Sice jsem se nedostal na kurt, ale z toho ruchu kolem hráčů zkušenost mám. Tak doufám, že z toho nebudu vykulenej a budu se soustředit na svůj tenis," dodal Berdych.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze