Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Srbsko, nebo Dánsko? Zuberský Hrstka si vybral Skandinávii

Martin Hrstka | foto: Dalibor Glück, MAFRA

27 2010
Srbský vicemistr Crvena Zvezda Bělehrad, nebo dánský druholigový klub HH Ribe-Esbjerg, který zachránil soutěž až v baráži? Toto dilema řešil špílmachr zuberských házenkářů a člen širšího reprezentačního kádru Martin Hrstka. Nakonec si vybral Skandinávii.

"Moc informací o házené i životě v obou zemích nevím. Prostě jsem se rozhodl pro Dánsko," poznamenal 25letý Hrstka. "Určitě nejdu do špatné soutěže. Vždyť Dánové před dvěma lety vyhráli mistrovství Evropy."

Jedna z největších hvězd české extraligy doufala, že nabídka bude mnohem pestřejší. Jenže jeho plány zastavilo zranění. Ve třetím finále s Karvinou si zlomil ruku a musel na operaci.

"Kvůli tomu jsem si nemohl moc vybírat. Jsem rád, že vyšlo aspoň něco," podotkl. "Hlavně se těším, že zkusím něco nového." Chvíli koketoval s myšlenkou, že by zamířil do německého druholigového Schwerinu. Tedy do klubu, kam ze Zubří přestoupil jeho velký kamarád Tomáš Říha. Ale raději si vybral Dánsko.

"Nějaká možnost se rýsovala. Ale když jsem se domluvil s Dány, přestal jsem se o to zajímat," objasnil Hrstka, který do severoněmeckého přístavu přesto míří. Zastaví se tam dnes při své cestě na nové angažmá.

"Tomáš už tam je. Já u něj přenocuju, abych nemusel jet celou cestu v jednom zátahu. V úterý začínáme trénovat." O svém novém působišti ví jen pár detailů. První podrobnosti zjistí teprve dnes.

"Prý se chtějí dostat do první ligy, proto budou posilovat. Měli by přijít dva bývalí dánští reprezentanti," tlumočí.

Hrstka nebude jediným Čechem v soutěži. Na palubovkách by se měl potkávat s dalšími reprezentanty Ondřejem Zdráhalou a Jakubem Prachařem. "Aspoň tam nebudu sám," pousmál se.

Jestli druhá dánská soutěž poškodí jeho reprezentační ambice, o tom nehodlá spekulovat. Ale je přesvědčený, že pokud se v soutěži prosadí, trenér Lipták je do národního týmu znovu pozve.

"Věřím, že v Dánsku výkonnostně porostu," nepochybuje. Výhodou je, že od začátku svého prvního zahraničního angažmá může trénovat naplno. Operovaná ruka už je v pořádku.

"Minulý týden jsem normálně házel balonem. Takže doufám, že v tom budu bez problémů pokračovat," věří házenkář, který rekonvalescenci strávil u vysokoškolských skript. "Chystal jsem se na státnice, takže jsem se většinou učil."

Rodný klub opouští se smíšenými pocity. Stále jej mrzí, že nezískal vysněný titul. Gumárny Zubří čtyřikrát v posledních pěti letech postoupily do finále, ale pokaždé nestačily na Karvinou.

"Nejblíž jsme byli letos. Po výhře v prvním zápase jsme všichni věřili, že to konečně prolomíme. Bohužel to zase nevyšlo," posteskl si Hrstka, který věří, že klub uspěje i bez něj. "Zase budou hrát na špici.
Každý je nahraditelný, navíc z ostatních týmů taky odcházejí hráči."Najdete na iDNES.czmobilní verze