Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolosální úspěch, slaví hrdina Srbů. A jeho boží ruka? Tak to trénuje

SRBSKÁ RADOST. Miroslav Raduljica (7) slaví s Bogdanem Bogdanovičem (7) svou smeč v semifinále proti Francii. Vlevo jejich kapitán Miloš Teodosič. | foto: AP

13 2014
Fantazie, odjištěná nálož, naplněný sen. Dlouho podceňované Srbsko vyzve v nedělním madridském finále světového šampionátu americké basketbalisty. "Byl to úžasný večer, udělali jsme velký krok za hranici nejbláznivějších představ," napsal bělehradský list Večernje novosti, deník s největším nákladem v Srbsku.

"Ještě nám to nedochází. Nějak nemůžu najít sílu, abych se radoval, všechna zůstala na palubovce," řekl kapitán srbských "orlů", rozehrávač Miloš Teodosič.

Sportovní Srbsko šílí. Basketbalisté balkánské země znovu rozjásali celou zemi, gratulace přicházejí i z okolního teritoria bývalé Jugoslávie. A bělehradské noviny se předhánějí v bombastických titulcích. Mon dieu - bravo, hrdinové! Neuvěřitelný koš Raduljici zvedl náš tým z knock outu! Mistři Evropy na kolenou! A teď o zlato s Američany!

Fotogalerie

Příčina takového nadšení je jediná. Ještě před pár dny nepříliš výrazný srbský tým, který postoupil ze základní skupiny až ze čtvrtého, posledního možného místa, pokračoval v následující spanilé jízdě a po Řecku (v osmifinále) a Brazílii (ve čtvrtfinále) udolal v pátek před půlnocí v semifinále i mistry Evropy z Francie 90:85.

"Srbsko je ve finále mistrovství světa. To Srbsko, kterému největší optimisté předpovídali, že svou pouť šampionátem zakončí ve čtvrtfinále," napsal deník Večernje novosti.

"Na kótě jménem semifinále padli mistři Evropy z Francie. Byl to neuvěřitelný zápas s pohádkovým koncem. Ale takový je i španělský příběh trenérského mága Saši Djordjeviče a jeho dvanácti chlapců, kteří do vlasti přivezou první světové medaile po dvanácti letech," připomněl list titul mistrů světa z roku 2002, který získal tým tehdejší srbsko-černohorské Jugoslávie.

Cože, Američané jsou ve finále?

"Nejspíš se zblázním štěstím, myslím, že nám teprve dojde, jak je finále velkou věcí pro všechny naše lidi, pro naši zem, pro nás. Všichni hráli skvěle, je to týmový úspěch a, teď nemůžu najít to pravé slovo... ano, kolosální úspěch," povídal pivotman Miroslav Raduljica, který svým plnovousem připomíná spíše pravoslavného kněze.

V poslední čtvrtině, kdy Francouzi mocně dotahovali srbský náskok, se Raduljica blýskl zřejmě nejprapodivnějším košem šampionátu. Bogdan Bogdanovič mu přihrál pod koš a vousatý pivot, byť byl zády ke koši, volejbalovým způsobem špičkami prstů prodloužil dráhu míče do obroučky. ¨

Situace už má dokonce svoji přezdívku - „boží ruka“.

"Půlku toho koše dávám Bogdanovi. Na každém tréninku tuhle akci pilujeme nejméně padesátkrát," zatvářil se tajuplně a dal tak povel ke všeobecnému veselí. (Na jeho jedinečný kousek si můžete podívat ZDE.)

A radostné chvilky ještě neskončily. Jak to podle Raduljici půjde Srbům v nedělním finále proti Američanům?

"Cože, oni jsou ve finále?! Dělám si legraci... Každého tady poráželi o dvacet nebo třicet bodů, ale pro nás to bude velký zápas. Jak jen zní ta úžasná fráze? Jo, necháme na palubovce srdce!" smál se obrovitý vousatý pivot.

Nadšení neskrýval ani trenér Saša Djordjevič, který vyzvedl především dva své svěřence. "Miloš Teodosič je pro mě nejlepším hráčem mistrovství. Ale když mu v závěrečné čtvrtině došly síly, dokonale jej nahradil Bogdan Bogdanovič. Ten je teď pro mě Panem Bogdanovičem, to on zbrzdil francouzskou jízdu."

Blahopřál i Jan Veselý

Semifinálový triumf nad Francií a postup do finále mistrovství světa oslavovalo celé Srbsko. Centry měst jezdily hned po utkání automobily se srbskými vlajkami a lidé na chodnících se radovali za zvuků klaksonů, přičemž jen na bělehradském Náměstí Republiky se shromáždilo několik stovek lidí.

Prostřednictvím twitteru se s gratulacemi ohlásila řada osobností.

"Jooooooooo, fináleeeeeeee! Wow! To byl zápas! Bravo, kluci!!!" vzkázal basketbalistům tenista Novak Djokovič.

Ozval se i basketbalista Jan Veselý. "Co se to stalo??? Srbsko je ve finále!!!" napsal hráč, který tři sezony oblékal dres Partizanu Bělehrad.Najdete na iDNES.czmobilní verze