Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srb čelil kritice, ale dál povede ČSTV

22 2006
Nymburk - Předsedou Českého svazu tělesné výchovy byl už popáté zvolen na další čtyřleté období Vladimír Srb. Ten své soupeře - předsedu svazu jachtingu Karla Bauera a předsedu Libereckého sportovního sdružení Vladimíra Boháče - porazil hned v prvním kole. Na valné hromadě v Nymburce však musel čelit největší kritice od roku 1990, kdy byl zvolen poprvé.

Delegáti Srbovi vyčítali špatné a neprůhledné hospodaření a vyslovovali obavy o ekonomickou stabilitu ČSTV.

Hlavním důvodem bylo financování Sazka Areny v Praze-Libni.

Diskuse sice byla nebývale vzrušená, ale následné volby přesto měly  hladký průběh. I když v komoře sportovních svazů získal vítěz potřebnou většinu jen těsně.

Předseda kritizoval stát

Srb ve svém projevu několikrát kritizoval stát za nedostatečnou podporu sportu. Pustil se do ministerstva financí za to, že svým výkladem zákona o změně DPH připravilo ČSTV o 170 milionů korun z výtěžku loterijní společnosti Sazka.

Posteskl si, že státní dotace do sportu už několik let stagnují, přestože rozpočet ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy roste. Dotace pro ČSTV ve výši zhruba 600 milionů korun tak představovala v
roce 2002 1,33 procenta rozpočtu MŠMT, letos je to jen 0,86 procenta.

Nezvýšily se ani dotace na sportovní třídy a ani s podporou investičních akcí není Srb spokojen. Poukázal především na nepružný systém uvolňování dotací i na to, že ČSTV v mnoha případech nemá možnost rozhodnutí ministerstva nějak ovlivnit. Srbova kritika zamířila i do parlamentu, neboť v pátek schválený Zákoník práce podle něj neřeší problematiku profesionálních sportovců.

Za potíže může zákon o DPH

Chybějící prostředky od Sazky ve výši přibližně 185 milionů korun jdou podle Srba na vrub změny zákona o DPH a nejsou důsledkem splácení Sazka Areny. "Sazka má dostatečný potenciál dostát oběma závazkům - financovat český sport i splácet úvěr na stavbu haly," uvedl Srb a se stejným ujištěním přispěchal v odpolední části programu do Nymburka i generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Řada funkcionářů však jejich optimismus nesdílí. Mají spočítáno, že Sazka musí na splácení haly vyčlenit přinejmenším 600 milionů korun ročně a pak už není schopna převést do sportovního prostředí slíbenou miliardu, aby zachovala současný stav. Hušák namítl, že jediným důvodem je změna zákona o DPH, a vyjádřil naději, že stát 220 milionů za DPH loterijní společnosti vrátí.

I Srb však připustil, že chystaná změna v délce splatnosti dluhopisů Sazky stavbu haly dále prodraží. Na valné hromadě se hovořilo až o sumě 14 miliard korun, což je částka více než dvakrát vyšší než oficiální čísla. I Hušák očekává, že cena překročí 10 miliard. "Jestli je hala pro nás problém, tak o olympiádě v Praze ani neuvažujme," prohlásil šéf Sazky.

Dluh za výstavbu haly měl být částečně umořován z výtěžků hospodaření Sazka Areny, ale to je ztrátové. Hušák sice uvedl, že ročně se v hale uskuteční více než 100 akcí, ale provozním ziskem se pochlubit nemohl.  Karel Bauer ve svém volebním projevu navrhl, aby do financování haly byla zapojena Praha.

Funkcionáře zneklidnila i skutečnost, že rezervní fond ČSTV, na němž před dvěma lety bylo více než 300 milionů, je prakticky vyčerpán. ČSTV chybějící prostředky loni částečně nahradil zvýšením dividend ze svých krkonošských horských středisek. Tím Srb vysvětlil, proč v rozpočtu nezbyly peníze na modernizaci těchto center, a odmítl obvinění, že by ČSTV tato střediska tuneloval.

I přes kritiku MŠMT a dalších státních orgánů si Srb nemyslí, že by řešením bylo vytvoření zvláštního ministerstva sportu. "Sportovní svazy a kluby nechtějí a nepotřebují státní řízení," řekl Srb.

Ve svém projevu měl původně připraveno i uvítání premiéra Jiřího Paroubka, ale nakonec na jednání delegátů, zastupujících téměř 1,5 milionu členů ČSTV, nedorazila ani ministryně Petra Buzková. Státní podporu sportu tak v Nymburce obhajoval jen ředitel odboru MŠMT Jiří Rázl. Předložil mnoho čísel, která se od údajů, jež uvádí ČSTV, liší v řádech stamilionů korun. Rozdíl se nepodařilo vysvětlit.

Současný model zůstane

Návrhy na transformaci ČSTV do štíhlejší a modernější organizace předseda Srb odmítl a současný model označil za vyhovující. Ale v diskusi si vyslechl ostrá slova o hospodaření nejen v případě Sazka Areny. Předseda šermířského svazu František Janda napadl prodej sídla nakladatelství Olympia v centru Prahy, který se podle jeho mínění uskutečnil bez vědomí sportovních svazů a za velmi nevýhodnou cenu 64 milionů korun.

Srba vyzval, aby už nekandidoval, ale neuspěl. Prošel však jeho návrh na zřízení vyšetřovací komise, která prověří prodej sídla Olympie.

Jeden z kandidátů na předsedu Vladimír Boháč se pozastavil nad tím, že pražský hotel Coubertin, který je rovněž v majetku ČSTV, za loňský rok vydělal pouhých 170 tisíc korun. Terčem kritiky byla i skutečnost, že přibývá nemovitostí, které dal ČSTV do zástavy kvůli neprůhledným úvěrům.
 
Při množících se rozporech předseda volejbalového svazu Antonín Lébl dokonce navrhl, aby valná hromada byla ukončena a svolána v náhradním termínu, ale podporu nenašel. Delegáti po více než desetihodinovém maratonu přece jen zvolili předsedu. Srb dostal v prvním kole celkem 89 ze 153 hlasů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

VIDEO Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám...

Slavia - Jablonec 0:2, prohra i v lize, Škoda neproměnil penaltu

Tomáš Holeš z Jablonce (v zeleném) hlavou překonává brankáře Slavie Ondřeje...

VIDEO Fotbalisté Slavie už nejsou v lize stoprocentní. Čtyři dny po evropské porážce od Dynama Kyjev se...Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční...

Mustedanagič míří na Slovensko za Holoubkem. Kdo ještě ze Sparty odejde?

Zinedin Mustedanagič (červená) ze Sparty střílí kolem českobudějovického Petar...

Georges Mandjeck se už od konce července připravuje v Maccabi Haifa, Juraj Chvátal od minulého...

Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Další z rubriky

Spadlá čepice mě rozhodila, dumá Závadová, proč na ME nebyla ve finále

Zklamaná česká plavkyně Barbora Závadová.

Nejlepší česká plavkyně Barbora Závadová z Klubu plaveckých sportů Ostrava se na mistrovství Evropy...

Mělo to úplně jiný náboj, říká střelec Tomeček o premiéře play off na ME

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Ve čtvrtfinále český tým vyřadil Nory, v semifinále Němce a ve finále přestřílel rovněž Italy. O...

Medaile pro skeetaře, čeští muži a juniorky jsou evropskými šampiony

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Družstvo skeetařů ve složení Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček a Jakub Tomeček získalo zlato na...Najdete na iDNES.cz