Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Srazí Bauera nemoc, nebo pomůže?

7 2003
Praha, Jilemnice - Po loňské rekordní sezoně se od českých běžců na lyžích čekalo všechno jen ne, že nebudou ve Světovém poháru bodovat. Martinem Koukalem zmítá výkonnostní krize a Lukáš Bauer odnesl severské turné virózou. Šest dní bez tréninku. "V krku už mě nebolí, po víkendu budu zase na lyžích," věří pátý muž loňských tabulek.

V sobotu po obědě sedl s manželkou Kateřinou do auta a jeli na pravidelnou kontrolu za lékařem reprezentace doktorem Koldovským. "Antibiotika mu zabrala. V pondělí by se měl zapojit do přípravy českého družstva," uvedl Koldovský. Česká reprezentace se po nepovedeném výletu do Itálie přesune do Rakouska, kde jsou v současnosti nejlepší sněhové podmínky.

Doktor Koldovský si k sobě pozval Bauera ještě na neděli, kdy mu dá konečné požehnání. "Lukáše znám naprosto dokonale. Umím odhadnout, na co má a na co ne." Sám reprezentant žádné problémy už nepociťuje. Pálení v krku způsobené zánětem nosohltanu i rýma jsou pryč.

Ale potíže se mohou objevit jinde. "Vůbec jsem netrénoval. Jen jsem odpočíval," přiznává lyžař. Po dlouhé přípravě za polárním kruhem zakončené prvními závody to pro tělo mohl být šok. "Zatím netuším, jak se to projeví na kondici. Doufám, že nijak," přál si Bauer.

Ani Koldovský si není jistý, co s jeho svěřencem pauza udělá. "Nemoc nebyla obzvlášť těžká a podchytili jsme ji v čas. Na kondici se projevit může, ale určitě ne příliš drasticky."

Tělo vrcholového sportovce je zvyklé na každodenní, extrémní zátěž. "Trénují až moc," potvrzuje Koldovský. A objevuje se druhá alternativa. Pauza a s ní související regenerace mohou naopak prospět. Po jedenáctém místu z Norska a devátém z Finska se Bauer náhle může objevit na stupních vítězů. "Už zabíháme příliš hluboko do teorie," váhal Koldovský. "Ale ani tento efekt není výjimkou. Kdyby po pauze zazářil, nebyl bych překvapen."

Na 99 procent je jisté, že v pondělí s trenérem Miroslavem Petráskem sedne Bauer do auta a pojedou na italsko-rakouské pohraničí do vesničky Obertillia, kde leží už měsíc půl metru sněhu. V tamním biatlonovém středisku je už bude čekat další část české reprezentace, která dorazí z Toblachu, kde se jel poslední závod SP.

Světový pohár bude pokračovat ve švýcarském Davosu. Tamní pořadatelé se trápí s nedostatkem sněhové pokrývky, ale tratě pilně zasněžují umělým sněhem a na 13. a 14. prosince by měl být připraven alespoň pětikilometrový okruh.

Lukáš Bauer - olympionik v Salt Lake City

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze