Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Squashový titul může letos získat skikrosař Kraus i fotbalista Rajnoch

Skikrosař Tomáš Kraus bude jednou z netradičních atrakcí squashové extraligy. | foto: AP

30 2010
Kdo je favoritem letošního ročníku squashové extraligy? Tak třeba skikrosař Tomáš Kraus, fotbalista Jan Rajnoch, dánská pokerová legenda Gus Hansen, skifař Ondřej Synek nebo hokejista Sparty Michal Broš.

Ne, tohle není žert. Dokonce je dost pravděpodobné, že všichni jmenovaní budou na konci sezony českými šampiony. Jak je to možné? Jan Koukal, jedenáctinásobný mistr republiky, odkoupil extraligovou licenci od Brna, založil nový tým, který pojmenoval Buldoci Praha a pozval do něj jak profesionální hráče, tak zástupce jiných sportovních odvětví.

Výsledky týmu se budou opírat právě o Koukala nebo Francouze Gregoryho Gaultiera, světového hráče číslo pět. "Máme v týmu tři hráče z nejlepší české pětky. Účast přislíbil i Angličan Peter Nicol, který je squashovou legendou," říká Koukal.

Buldoci mohou dovolit nominovat i zmiňované sportovce a některé extraligové zápasy prohrát. Profesionální hráči by pak měli své duely zvládnout a získat tím do tabulky důležité body.

"O to větší tlak bude na nás squashisty. Třeba skifař Ondra Synek asi v extraligovém zápase nikoho moc nepotrápí, ale bude to show. A třeba Gus Hansen, to je squashový fanatik, ten by nějaký zápas mohl vyhrát," věří Koukal.

Účel tohoto projektu je jasný: zpopularizovat squash. O to se Koukal snaží už delší dobu. V minulosti hrál v Praze exhibici s Gaultierem, zástupcem světové špičky, nebo vyzval během jednoho dne sto soupeřů. Tohle je další akce, která by měla přilákat veřejnost.

"Doufám, že se díky tomu začne o squashi mluvit. Vždyť stačí, aby za nás ti hráči jednou nastoupili, a v případě našeho úspěchu se stanou českými šampiony," vypráví Koukal.

"Když jsem se jich ptal, jestli chtějí být mistři republiky ve squashi, tak se smáli. Ale je to hodně reálné," dodává s vážnou tváří.

Například o víkendu nastoupili za Buldoky skikrosař Kraus a tenista Dlouhý. I s nimi pražský tým všechny čtyři své zápasy vyhrál. A míří výš. Pokud celek z Kyjí vyhraje extraligu, hodlá se zúčastnit mistrovství Evropy klubů.

"Příští rok se koná v Belfastu, tam bychom si ho chtěli osahat. Za dva roky se bude o pořadatelství ucházet Praha. Tady bychom se chtěli pokusit šampionát vyhrát."Najdete na iDNES.czmobilní verze