Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukalova smečka vyhlíží titul. Nastoupí i světová squashová trojka

Squashista Jan Koukal (vpravo) na archivním snímku | foto: MF DNES

21 2015
Je zvyklý na tituly, i proto možná překvapí, že squashista Jan Koukal už pár let nezískal zlato z české extraligy družstev. Právě kvůli tomu si před čtyřmi roky založil svůj klub, který pojmenoval Buldoci. A ten by měl být letos nepřemožitelný: kromě českého šampiona za něj nastoupí také bývalá světová jednička, dnes trojka, Francouz Gregory Gaultier!

Získat takovou posilu, to je před pátečními finálovými boji terno. Muž, o kterém se ve světě píše, že je squashovým Federerem, by měl být klíčovou postavou, která zaručí, že Buldoci po loňské neúčasti v play-off nebudou tentokrát jen neškodně vrčet.

„V téhle sestavě jsme favorité, ale rozhodně to nebude formalita – třeba za Strahov bude hrát Francouz Serme. Prohrát může každý, ale neplánujeme to. Naše šance s Gregem se zásadně zvětšily,“ řekl 16násobný republikový šampion Koukal, jemuž nahrálo, že má Gaultier v nabitém diáři volný termín.

A logicky také to, že je Gaultierův švagr: francouzský squashista si před rokem vzal jeho sestru Veroniku, žijí ve stejném domě v Praze. „Že by Greg nastoupil zadarmo, to ne, ale je na nás hodnější než na jiné týmy v Evropě,“ usmál se Koukal.

Gaultier hraje ligu v několika evropských zemích, v české extralize ovšem zažívá premiéru. Podle pravidel musí mít za sezonu aspoň dva starty, představil se už při zápase v Brně, takže se může chystat na finále. „Je pro mě radost a potěšení zahrát si s kamarády, ale nebýt Honzy, asi bych tady nebyl,“ přiznal Gaultier, dvojnásobný vítěz prestižního British Open, který zaujme pozici týmové jedničky. Dvojkou bude Koukal, trojkou kapitán Petr Martin, který s Koukalem prohrál v březnovém finále mistrovství republiky jednotlivců. Čtveřici doplní Slovák Peter Kviečinský.

„Přes sezonu byl můj hlavní úkol dát lidi dohromady, teď jsme se sešli skvěle. Není těžké být kapitán takového týmu, mělo by se to povést,“ vyhlíží Martin úspěch.

Play-off extraligy družstev ve squashi 2015

Páteční program

9.00 semifinále žen: Viktoria Brno - SC Otec - TOPO Fotorobot - Strahov A
11.00 semifinále mužů: Viktoria Brno - Strahov A Corkers Ostrava - Buldoci
14.00 utkání o 3. místo a finále žen
16.00 utkání o 3. místo a finále mužů

Hraje se ve Squashparku Cibulka, Fabiánova 1134, Praha 5.

Koukal už sice v minulosti několikrát v této klubové soutěži triumfoval, ale jako „šéf“ své buldočí smečky čeká na první zářez.

„Celý rok hraji sám, teď se můžeme o radost podělit všichni. V tom je to jiné, proto je to pro mě intenzivnější zážitek,“ porovnává Koukal.

Uspět doma, to by však byla jen polovina Koukalova cíle. Když Buldoky zakládal, dal si ještě výraznější úkol: vyhrát s nimi klubové mistrovství Evropy, tedy squashovou obdobu fotbalové Ligy mistrů.

V roce 2012 tomu byl blízko, protože se akce konala v Praze a jeho tým startoval jako pořadatel, ač nevyhrál český titul. Teď by mohli Buldoci oživit tři roky staré vzpomínky. „To by byla hezká tečka za klubovou sezonou,“ pravil Koukal.

Pokud v pátek jeho výběr zvítězí, účast na mistrovství Evropy v Polsku ještě zváží. Zásadní totiž bude Gaultierův kalendář. „Bez něj bychom neměli šanci uspět. Jet se tam jenom zúčastnit, to asi ne,“ přemítá Koukal, jehož možná čeká přemlouvání švagra.

„Všude se mě ptají, jak to mám s mistrovstvím Evropy klubů, ale není to lehké. Priority mám jinde,“ povídá Gaultier, jehož hlavním cílem jsou úspěchy na turnajích světové série PSA.

K nim může ve Squashparku Cibulka přidat i první český titul.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze