Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spurtu kraloval Lotyš

16 2000
P l o u a y - Titul mistra světa v silničním závodu s hromadným startem vybojoval ve Francii lotyšský cyklista Romans Vajnštejns, nejrychlejší v závěrečném spurtu skupiny jezdců.
Titul mistra světa v silničním závodu s hromadným startem vybojoval ve Francii lotyšský cyklista Romans Vajnštejns, nejrychlejší v závěrečném spurtu skupiny jezdců. Druhý dorazil do cíle 268,9 kilometru dlouhé trati Polák Zbigniew Spruch a bronzovou medaili získal obhájce prvenství Oscar Freire ze Španělska. Stejně jako před rokem se neprosadil na nejvyšší stupeň nikdo z favoritů. Všechna esa zaskočil ve spurtu vedoucí skupiny Lotyš Vajnštejns. Bez mnoha cyklistů zvučných jmen Pantaniho, Taffiho, Ullricha, Armstronga a Zülleho vyrazilo na náročný okruh dlouhý 14,1 kilometru 158 jezdců z 29 zemí. Byla mezi nimi i česká trojice Ondřej Sosenka, Milan Kadlec a Luboš Kejval. Podle zákonitostí profesionálního pelotonu se dlouho nic nedělo, přestože tempo závodu se pohybovalo neustále kolem čtyřiceti kilometrů v hodině. Ještě tři okruhy před cílem se držela pohromadě skupina zhruba sto jezdců se Sosenkou a Kadlecem, zatímco Kejval krátce předtím odstoupil. Závěr závodu se však odehrál v pekelném tempu. Nástup stíhal nástup a vedoucí skupina se neustále tenčila. Do závěrečných 14 kilometrů vjíždělo v čele asi třicet závodníků. Zbylá česká dvojice jela ve druhé skupině, která poznala, že je konec nadějí, a hodně zvolnila. O sólový únik se pokusil Belgičan Merckx, ale neuspěl. Stejně dopadl deset kilometrů před cílem jeho krajan Čmil a později také Ital Casagrande. Kilometr před cílem opět vystřelil jako šíp už sedmatřicetiletý Čmil, ale jeho snažení bylo marné. Spurtující pronásledovatelé se přes něj přehnali snad pouhých třicet metrů před cílovou metou. Potřinácté v sezoně zvítězil Vajnštejns, šestý jezdec světového žebříčku, a dosáhl životního úspěchu.

Silniční závod mužů (268,9 km): 1. Vajnštejns (Lot.) 6:15:28 hod., 2. Spruch (Pol.), 3. Freire (Šp.), 4. Bartoli (It.), 5. Steinhauser (Něm.), 6. Aebersold (Švýc.), 7. Sunderland (Austr.), 8. Ch. McRae (USA), 9. Bettini, 10. Casagrande (oba It.) všichni stejný čas... 91. Sosenka, 93. Kadlec oba -12:20, Kejval nedojel.

Silniční závod juniorů (127,4 km): 1. Yates (N. Zél.) 2:59:26, 2. Bucciero (It.), 3. Arekejev (Rus.), 4. De Weert (Bel.) všichni -1, 5. Nose (Slov.) - 2.... 25. Hebík, 35. Mareš oba -4, 82. Raboň -1:17, 113. Běhunek - 12:34.

Silniční závod žen (127,4 km): 1. Stahurská (Běl.) 1:17:39, 2. Beltmanová (Niz.) -1:27, 3. Lindbergová, 4. Ljungskogová (obě Švéd.), 5. Melchersová (Niz.) všechny -1:50.
Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze