Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Atletika je lepší než matematika. Sprinterský talent láme rekordy

Mladá česká sprinterka Nikola Bendová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

30 2015
Když probíhala cílem, tribuna v plzeňských Skvrňanech bouřila - mistryní republiky v běhu na 200 metrů se stala dorostenka. "Je to úžasné," opakovala za cílem patnáctiletá Nikola Bendová, nový talent českého sprintu. Před domácím šampionátem dokončila základní školu a pak si doběhla pro titul.

Časem 23,76 navíc vyrovnala český dorostenecký rekord Hany Benešové z roku 1992. Což pro ni nebylo žádnou novinkou - při prvním kole extraligy v Ostravě překonala rovněž letitý dorostenecký rekord Benešové na stovce a nedávno jej v Kladně upravila na 11,67 vteřiny.

„Je to fakt talent, malý zázrak. Je nesmírně snaživá a poctivá v tréninku,“ říká trenér Miroslav Zahořák, bývalý čtvrtkařský reprezentant, který Bendovou od února připravuje v pražském Olympu. Dosud to bylo vždy jen v pondělí a v pátek - Bendová, která se narodila v roce 1999 v Ostravě bývalým atletům, překážkářce a čtvrtkaři, a ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Žebráku u Berouna, dokončovala základní školu.

Devět let hrála tenis a když si chtěla zlepšit kondici, zkusila atletiku. A už u ní zůstala. „Asi to bylo dané po rodičích, ale atletika je lepší než tenis. Nemusíte hrát třeba dva sety, odběhnete závod a je to. Pravda, víc to bolí, ale trvá to krátce. Trénovat se ale musí tam i tam,“ popsala čerstvá šampionka začátky v atletickém oddílu Střela Žebrák.

Příroda je lepší než tartan

Před mistrovstvím republiky dostala ve škole vysvědčení. „Nebylo to nic moc, třeba matematika mi nikdy moc nešla, atletika mě baví mnohem víc. Ale i trojka je vlastně dobrá známka, ne?“ smála se budoucí studentka Anglicko-německé obchodní akademie v pražském Břevnově. „Doufám, že tam moc matematiky nebude, zato jazyky se budou hodit. Co když mi jednou zavolá anglický novinář?“ pravila zvesela.

Od září bude trénovat na Olympu častěji, ale po dohodě s trenérem Zahořákem si ponechá aspoň dva tréninky v týdnu v Žebráku. „Stadion je tam malinkej, běhám po polích a kopcích. Příroda je mnohem lepší než tartan, běhám s veverkama,“ usmála se.

Jenom vydržet, radí Hejnová

Svými výkony si řekla o účast na mistrovství světa do 17 let, které se koná od 15. do 19. července v kolumbijském Cali. „Půjdu oba sprinty, na stovce jsem v redukovaných světových tabulkách kolem jedenáctého místa, na dvoustovce taky tak nějak. Cílem je minimálně semifinále, za finále bych byla hrozně ráda.“

V Plzni složila Bendové poklonu i mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která ve finále dvoustovky pokazila start a musela z kola ven. „Nikola byla můj tip na vítězku. Podobných děvčat už tady bylo hodně, ale ona láme dorostenecké rekordy, takže je určitě dobrá. Jenom musí vydržet,“ pravila Hejnová.

„Jo, atletika mě baví čím dál víc,“ reagovala mladičká atletka.  Najdete na iDNES.czmobilní verze