Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sprinterské tempo čeká v terénu

25 2000
P r a h a - Jen neúprosným nasazením a taktickou chytrostí by se mohl český tým prodrat na mistrovství světa o tomto víkendu do popředí cyklokrosového pelotonu. Má k tomu především dva muže: Petra Dlaska, devátého jezdce Světového poháru, a Radomíra Šimůnka, znovu sbírajícího síly a formu.

"Dlask je univerzální jezdec, dokáže jezdit na blátě, ledu, suchu i sněhu, ale i tak si myslím, že tenhle supersprinterský závod bude víc vyhovovat Šimůnkovi," prohlašuje trenér reprezentace Petr Klouček.

Okruh u nizozemského města Saint Michielsgestel poblíž Rotterdamu je postaven v současném trendu rychlých tratí, vede po lesních cestách, golfových hřištích a tempo umocní i asfalt v délce jednoho kilometru. Na dráze šampionátu se nejezdí Světový pohár ani Superprestige, z českých jezdců ji nezná nikdo, jen trenér se na ni byl dvakrát podívat.

Jak se Klouček dozvěděl, Nizozemec de Vos tam měl v tréninku na jeden okruh, ještě bez překážek, průměr dvaačtyřicet kilometrů v hodině. "Soudím, že se pojede hodně přes třicet, třeba i pětatřicet," říká Klouček. "To nebude pomalý bahnitý okruh, ale opravdu sprint, podle předpovědi má být mráz minus pět až minus deset stupňů." Ve způsobu boje se dá předpokládat vytváření skupin, což stejně jako na silnici může vyžadovat vzájemnou pomoc.

"Jsme na to připraveni, kluci jsou schopni si pomoci, je to dobrá parta," soudí Klouček. I když sází především na Šimůnka a Dlaska, nepodceňuje ani ostatní. "Mohou se namotat do skupiny, a tak odjet jako na silnici." Jiří Pospíšil zůstává pro trenéra zatím hádankou. "Může dojet do desátého místa, ale také někde vzadu v třetí desítce." Stále se lepšícího Kamila Ausbuhera tipuje někam k patnáctému místu. Václav Ježek, stíhaný bolestí v lýtkovém svalu, by měl jako pátý muž týmu především pomáhat ostatním.

Vzájemná spolupráce se dá očekávat především u Nizozemců, zatímco v belgickém táboře panuje rivalita mezi Verveckenem a de Clercqem. Hlavních favoritů je několik, Belgičan Nijs, vítěz Světového poháru, jeho krajan de Clercq, Nizozemci Groenendaal a van der Poel a též Ital Pontoni, vítěz závěrečného závodu Světového poháru.

Na medaili v závodě elity trenér příliš nevěří. "Junioři by ji ale měli získat, pokud ne, bude to zklamání." Spoléhá především na Davida Káška. Kategorii do 23 let, v níž jede Ondřej Dlask, vidí jako nejslabší. "Tam být někdo do desátého místa, to by byl úspěch."

Nominace elity: P. Dlask, Šimůnek, Ausbuher, Pospíšil, Ježek.
Do 23 let: O. Dlask, Soukup, Veselý, Bečka.
Junioři: Kášek, Šimůnek, Bína, Kunta, Kyzivát.
Ženy: Jeřábková, Havlíková.

Trať mistrovství světa v cyklokrosu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze