Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sprinter Zubek zproštěn obvinění

20 2000
P r a h a - Ze stejného důvodu jako vzpěrač Zbyněk Vacura byl dnes zproštěn obvinění z dopinku český sprinter Roman Zubek. Dvaadvacetiletému atletovi Dukly Praha hrozil dvouletý trest za pozitivní test na dehydroepiandrosteron (DHEA), disciplinární komise Českého atletického svazu mu však na dnešním zasedání pro nedostatek důkazů uvolnila činnost. Kvůli téže látce byl Vacura vyřazen z olympijské nominace.

"Disciplinární komise nechala udělat hned několik expertíz, vyslechla vyjádření expertů a na základě většiny hlasů členů komise se rozhodla atleta nepotrestat," řekl předseda komise Miroslav Ševčík.

"Pročetli jsme desítky až stovky stránek i zahraniční literatury, ale nedostali jsme odpověď na přesnou hladinu látky v těle, kterou lze průkazně považovat za vyšší než povolenou. Jedná se o poměr nanogramů zakázané látky na mililitr krve," vysvětlil Ševčík. "To jsme nikde nenašli," uvedl.

Ve směrnici antidopinkového výboru ani nikde jinde není uvedena hraniční hodnota u DHEA, který si organismus závodníka je sám schopen v nadledvinkách vytvořit. Látka je androgenním steroidem s částečným anabolickým efektem. Antidopinkový výbor považuje za hranici, při které se již dá hovořit o dopinku, přibližně 300 nanogramů. Vacura měl hodnotu téměř dvojnásobnou,

Čtvrtý muž z mistrovství republiky v Plzni v běhu na 100 metrů odevzdal pozitivní vzorek při květnovém přeboru Prahy. Disciplinární komise ČAS nepovažuje výsledek svého jednání za kopírování rozhodnutí Českého svazu vzpírání.

"Jsme naprosto svéprávná organizace, nemusíme se nechat ovlivnit precedentním rozhodnutím. Většina členů komise navíc o Vacurově případu věděla pouze z novin," tvrdí Ševčík. "Bohužel tu hranici nezná ani Mezinárodní olympijský výbor ani Mezinárodní atletická federace. My jsme od různých vědců dostali různé a poměrně hodně odlišné informace," řekl předseda disciplinární komise.

Ta nyní předá dokumentaci výkonnému výboru Českého atletického svazu, který musí o celém případu informovat Mezinárodní atletickou federaci. "Tam ať se pánové chytí za nos," dodal Ševčík s tím, že stanovit přesnou hladinu zakázané látky v těle může pouze Mezinárodní olympijský výbor.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze