Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sprinter Chambers zřejmě dopoval

22 2003
Londýn - Prvním zvěřejněným dopingovým hříšníkem, který požil donedávna neodhalitelný anabolický steroid tetrahydrogestrinon, je mistr Evropy v běhu na 100 metrů Dwain Chambers. Britský atlet měl podle listu Guardian pozitivní nález 1. srpna při mimosoutěžním odběru na soustředění v německém Saarbrückenu.

Podnět ke kontrole Chamberse a jeho tréninkových partnerů prý dala americká antidopingová agentura, která na základě tipu od nejmenovaného atletického kouče začala zpětně testovat vzorky i na THG.

Způsob odhalení derivátu zakázané látky gestrinonu nalezla krátce po objevení látky americká laboratoř a v souvislosti s tímto případem bylo v USA předvoláno k výslechu již na čtyřicet sportovců. Znovu budou otestovány i vzorky z letošního MS v Paříži.

Chambersův vzorek zkoumala akreditovaná laboratoř Mezinárodního olympijského výboru v Los Angeles, která způsob odhalení THG zjistila. Dosud neodhalitelný steroid prý vyvinula laboratoř Balco v Burlingame v Severní Karolíně, jejíž služby využívali špičkoví američtí sportovci, zejména atleti.

Hlavním produktem laboratoře byly údajně potravinové doplňky a k jejím
zákazníkům patřili i sprinteři Marion Jonesová a Tim Montgomery. 

Pokud výsledek zkoušky potvrdí i analýza vzorku B, hrozí evropskému rekordmanovi dvouletý zákaz závodní činnosti. Britská štafeta by navíc musela vrátit stříbrnou medaili ze závodu na 4x100 m ze srpnového světového šampionátu, kde Chambers prohrál v cílové rovince souboj s Američanem J. J. Johnsonem.

Brit, čtvrtý v individuálním závodu na 100 metrů, by přišel podle pravidel národního olympijského výboru i o možnost startovat doživotně na olympijských hrách.  Nikdo z oficiálních zdrojů nechtěl zprávu o pozitivním Chambersově testu potvrdit.

"Říkám vám, že co se Dwaina Chamberse a dopingových testů týče, nebudu nyní nic komentovat," prohlásil běžcův agent John Regis, bývalý britský sprinter. Ani mluvčí IAAF Nick Davies nebyl v rozhovoru pro AP sdílnější. "Bez komentáře. Nebudu nic potvrzovat, ani vyvracet," řekl jen.

I mluvčí britské federace UK Athletics mlžila. "Testy na THG jsou v kompetenci IAAF," pravila Emma Lewisová. "Nic komentovat nebudu," dodala. Za atleta se postavil jeho ukrajinský kouč žijící v USA Remi Korčemnoj.

"Ještě jsem s ním nemluvil, ale popírám, že by mohl mít pozitivní test na steroidy," rozčílil se jednasedmdesátiletý kouč. "Veřejnost by tuto věc neměla akceptovat," řekl.

V zámoří byli předvolání kvůli THG k výslechu i koulař Kevin Toth, Kelli Whiteová, jež se vyhrála v Paříži oba sprinty, ale měla pozitivní test na stimulant modafinil a hrozí jí odebrání titulů, či pálkař New Yorku Yankees Jason Giambi.

Zákazníkem laboratoře Balco byla i další baseballová hvězda Barry Bonds.
Další počty ani jména sportovců nebyly zveřejněny, čeká se na výsledky analýz vzorků B.

Antidopingová agentura USA zpětně otestovala na THG vzorky kolem pěti set amerických sportovců, z toho zhruba 350 účastníků z červnového národního šampionátu atletů ve Stanfordu.

Pozitivní testy na nový steroid mají podle zákulisních dohadů i sportovci
mimo USA. Na obzoru je tak podle odborníků největší dopingový skandál v historii sportu.

Testovat se bude na celém světe
Světová antidopingová agentura (WADA) doporučila národním organizacím, aby zpětně zkontrolovaly vzorky sportovců na tetrahydrogestrinon (THG).

Tuto zprávu již zaregistroval i šéf exekutivy Českého antidopingové výboru Jan Chlumský a novému testování se nebrání.  Všechny akreditované laboratoře už by podle oficiální zprávy WADA měly mít novou metodu k dispozici.

"Nemělo by to být tak složité," prohlásil Chlumský. Česká laboratoř akreditaci
Mezinárodního olympijského výboru (MOV) vlastní, nyní prochází zkouškami, aby ji získala i na další rok. "Laboratoř z Los Angeles dává know how a WADA doporučuje nové testování. To je průlom v boji proti dopingu," řekl Chlumský.

Chlumský zatím nechtěl specifikovat, kdy Český antidopingový výbor k opětovnému testování starších vzorků českých sportovců sáhne. "Zatím jsme o tom příliš nehovořili, protože to je velmi čerstvá zpráva," vysvětlil.

"Takže nelze říct, jestli s testy starších vzorků močí začneme zítra nebo za měsíc," dodal. Rozbor může udělat pražská laboratoř, Chlumský má možnost využít i
služeb laboratoře v Drážďanech.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze