Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sprint mi sebral málo sil, kvituje před finále Tour de Ski Lukáš Bauer

Lukáš Bauer | foto: Michal Šula, MF DNES

2 2009
Lukáš Bauer ani v Novém Městě neuspěl v kvalifikaci sprintu a v celkovém hodnocení Tour de Ski vypadl z první desítky. Před víkendovým finále série ve Val di Fiemme si ale pochvaloval: "Tenhle sprint mi sebral míň sil, než soupeřům."

Z kvalifikace sprintu v Praze ani v Novém Městě Lukáš Bauer nepostoupil do vyřazovacích bojů. Z jeho pohledu byly oba, tak rozdílné svým profilem, závody podobné.

"Žádný rozdíl mezi Prahou a Novým Městem jsem nezaregistroval. Tady byla těžší trať, ale dostal jsem zhruba stejným rozdílem, jako v Praze, takže to bylo stejný," má jasno Bauer.

Český reprezentant byl už den před sprinty smířený svojí epizodní rolí v pátém závodu Tour. "Leda by se stal zázrak," řekl ke svým případným postupovým ambicím.

Probuzení po silvestrovské noci nebylo pro Bauera příjemné. "Už od rána jsem se cítil unavený a i na trati mě bolely nohy. Ale to už asi každého," zlehčoval své nepříjemné pocity. "Na druhou stranu mi tenhle sprint sebere míň sil, než ostatním, protože jsem skončil už v kvalifikaci," našel pozitiva před boji v Itálii.

Část sil určitě sebrala lyžaři náročná nonstop cesta do Val di Fiemme. Český tým se na ní vydal ihned po skončení sprintů v Novém Městě. "Cestování, to je špatný. Je po Silvestru, silnice budou podle mě plný a do Val di Fiemme to také není blízko. Na stěhování je asi nejhorší možný čas. Jedeme rovnou tam, abychom měli co nejvíc času na odpočinek. Věřím, že tam do půlnoci budeme," přál si před odjezdem.

val di fiemme

sobota 3. 1.
12.00 10 km klasicky ženy
15.30 20 km klasicky muži

neděle 4. 1.
13.00 9 km volně ženy
15.30 11 km volně muži

Silvestrovský přípitek přes náročný program český tým nevynechal. "Poseděli jsme a i když jsem to neplánoval, dokonce jsem i vydržel až do půlnoci. Ale hned pak jsem šel spát. Spal jsem do devíti, takže to bylo v pohodě. Žádné předsevzetí jsem si nedával," dodal s úsměvem.

Bauer sází vše na sobotní závod - klasickou dvacítku s časovými bonifikacemi. "V tom závodě bude důležité se pohybovat v čele. Chtělo by to sebrat nějakou prémii a zajet dobře. I kdybych třeba už neměl reálnou šanci bojovat o pětku v Tour, rád bych alespoň potvrdil, že mohu v distančních závodech soupeřit s absolutní špičkou."

Stoupání na sjezdovku AlpeCermis si už Bauer vyzkoušel vloni. Pro letošní rok ale získané zkušenosti příliš platné nebudou. "Vloni jsem tam jel sám," připomíná Lukáš.

"Letos očekávám vzhledem k vyrovnanosti, že se pojede více po skupinkách, než po jednotlivcích," odhaduje. A kolik může v krutém stoupání získat?

"Udělat se dá určitě hodně," přemýšlí Bauer. "Záležet bude na tom, jak se bude dát na sjezdovce předjíždět, jak bude vyznačená trať. Minuta nebo dvě se dají najet, ale záleží na tom, proti komu. Určitě ne proti těm nejlepším."

Podle obhájce loňského vítězství se rozhodne o jeho nástupci mezi Teichmannem a Colognou. "V současné chvíli jsou tyhle dva vepředu. Nevím, kdo by je mohl ještě ohrozit. Přál bych to spíš Axelovi, který je také náchylný na zdravotní problémy, ale bude si to muset zasloužit. Tuhle Tour prostě vyhraje ten nejlepší."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze