Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sloužím vlasti, opakovala Špotáková. Čerstvou kapitánku dojala Zátopková

OŠTĚPAŘSKÉ OSOBNOSTI. Dana Zátopková den před svými devadesátými narozeninami s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou. | foto: ČTK

18 2012
Tu medaili dá do sejfu. "Jelikož jsou pouze čtyři, je daleko cennější než olympijské, které se vyrábějí v několika vydáních," pronesla Barbora Špotáková. O jaké medaili je řeč? O dárku, který dvojnásobná olympijská vítězka a čerstvá kapitánka české armády dostala od Dany Zátopkové.

Po víkendovém sedmiboji v Talence brouzdala Barbora Špotáková v pondělí po francouzském Bordeaux a hledala "nějaké dobré červené víno". Jako dárek pro výjimečnou osobnost - vždyť Dana Zátopková, oštěpařská olympijská vítězka z Helsinek 1952, oslaví ve středu devadesáté narozeniny.

"Ještě ráno jsem ho dotvářela," popisovala jedenatřicetiletá oštěpařka, jak ručně vyráběla speciální etiketu: s fotkou legendární české atletky a číslem 90.

Pak oblékla vojenskou uniformu a vyrazila na Ministerstvo obrany. Na slavnostním setkání úspěšných olympioniků si třikrát vystřihla sólo. Třikrát si ji ministr obrany Alexandr Vondra zavolal k oceněním a ona třikrát do ztichlého sálu pronesla: Sloužím vlasti.

A pak, čerstvě v hodnosti kapitánky české armády, zčervenala. Dojal ji dárek Dany Zátopkové. "Pojď sem, pojď," přivolala si ji k sobě s úsměvem Zátopková. Z kapsy tmavého saka vytáhla malou krabičku.

Před londýnskou olympiádou slíbila Špotákové za zlato dárek. "A tady ho mám!" vytáhla malou zlatou medaili.

Špotáková a kapitánka?

Za druhé olympijské zlato obdržela ocenění od svého rezortního šéfa, ministr obrany Alexandr Vondra ji povýšil do hodnosti kapitánky. Zvládla by takovou roli v reálu?

"V nějaké kritické situaci snad jo. Třeba na lodi, kde by docházelo k nějakému průšvihu, bych asi byla schopná stmelit společnost a dovést loď na břeh," tvrdila Špotáková. 

V soukromí však pozici kapitána nechává příteli Lukášovi. "On je chápavý, a když mám já spoustu povinností, hodně mi vychází vstříc."

S kapitány negativní zkušenosti nemá. I když... "Kdysi, v pionýrském oddílu se stalo, že jsem ty kapitány nepovažovala za osobnosti, co mají dostatečné kvality. To je pak problém uznávat," přiznala Špotáková.

Kdysi před lety s manželem, famózním vytrvalcem Emilem, nechali vyrobit čtyři malé medaile z ryzího zlata.

"Jednu mám já, jednu Honza Železný a jedna je pro tebe," obdarovala česká oštěpařka dob minulých současnou královnu oštěpu.

"Ale vždyť vy máte narozeniny, vy máte dostávat dárky," opáčila Špotáková a narychlo zaběhla pro lahev červeného vína.

Pronést gratulaci v ten moment nebylo úplně jednoduché. "Ona mě tím dárkem úplně odzbrojila. Něco tak krásného, sevřelo se mi hrdlo," přiznala světová rekordmanka.

Danu Zátopkovou vždycky obdivovala, nejenom jako vynikající oštěpařku, ale jako osobnost. "Ten její životní optimismus a elán! Nesmírně ji uznávám," vypravovala a prohlížela si originální dárek.

Na jedné straně zlaté medaile jsou vyryta jména "Dana Zátopková, Emil Zátopek a datum 19. 9. 1922" - tehdy se oba famózní atleti narodili. Na druhé straně se skví olympijské kruhy a nápis 1952, rok konání olympijských her v Helsinkách.

Dana Zátopková tam získala olympijské zlato v oštěpu, Emil Zátopek k triumfu z Londýna 1948 přidal unikátní zlatý vytrvalecký trojboj (5 000 m, 10 000 m, maraton).

"Asi půjde do sejfu, je daleko cennější než olympijské," přiznala Špotáková. "Tohle je daleko osobnější než normální medaile. Zahřeje to mnohem víc."

Vždycky si přála na velké akci dostat medaili od Jana Železného nebo Dany Zátopkové, ale dosud se jí to nikdy nepovedlo. Takhle originální medaili od Dany Zátopkové by však na žádném šampionátu stejně nedostala...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze