Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Ria bez Železného, ale s Černým. Špotáková se vrací ke starému kouči

Barbora Špotáková se opírá do kvalifikačního hodu na MS v Pekingu. | foto: AP

21 2015
Olympijská šampionka Barbora Špotáková se vrací na osvědčenou cestu. Na obhajobu zlata na hrách v Riu ji bude chystat trenér Rudolf Černý, s nímž v minulosti spolupracovala jedenáct let. Loni se připravovala na mistrovství světa v Pekingu sama a skončila zklamaná na devátém místě.

„Vždy jsme si rozuměli, proto věřím, že naše opětovné spojení v olympijském roce bude úspěšné,“ uvádí Špotáková v tiskové zprávě atletického svazu.

Se zkušeným trenérem Dukly, jíž je sama členem, trénovala od osmnácti let a společně dosáhli na první velké úspěchy včetně zlata na olympiádě v Pekingu.

Atletický trenér Rudolf Černý

Atletický trenér Rudolf Černý

Oštěpářka by nyní ráda navázala na staré časy včetně tréninkového plánu.

„Vyhovovala mi jeho flexibilita, která byla pro mě vždy velkou devizou. Měla jsem poměrně volnou ruku v tom, kdy trénovat a jak časově trénink poskládat tak, abych zvládala jak studium vysoké školy, tak plnila všechny jednotky.“

Nyní sice Špotáková už nestuduje vysokou školu - mezitím se stala světovou rekordmankou a olympijskou vítězkou v Pekingu i Londýně - ale má jinou povinnost: dvouletého syna Janka. Právě proto ukončila spolupráci s Janem Železným, který se o ni staral pět let od roku 2010 až do mateřské pauzy.

Chtěla více času věnovat rodině a mimo jiné odmítla jet trénovat na několik měsíců do Jižní Afriky. Od Černého očekává, že dokáží program společně lépe sladit. „S trenérem Černým jsme byli sehraní, zná mě velmi dobře a ví, co ode mě může čekat, a stejně tak to vím i já,“ tvrdí 34letá šampionka.

Na zahraničního kouče je pozdě

Špotáková dosáhla pod vedením Rudolfa Černého na několik velkých úspěchů: stříbro na ME v Göteborgu 2006, titul z mistrovství světa v Ósace 2007 a olympijských her v Pekingu 2008. Poté spolupráci ukončila a přešla do Železného skupiny, který se mimo jiné stará i o mužskou reprezentaci.

Loni Špotáková trénovala sama a vrchol sezony ji nevyšel: na mistrovství světa v Pekingu skončila poražená bez medaile, až devátá. V olympijském roce uvažovala i o zahraničním kouči, ale z nápadu nakonec sešlo.

FINÁLOVÉ TRÁPENÍ. Barbora Špotáková na mistrovství světa v Pekingu skončila bez...
ALE NE. Barbora Špotáková se drží za hlavu. Je jí jasné, že ze světového...
ZKLAMÁNÍ. Barboře Špotákové se finále oštěpu nepovedlo. Skončila na devátém...

ZKLAMÁNÍ. Špotáková vyhrála po mateřské pauze Diamantovou ligu, ale na MS v Pekingu skončila až devátá.

„Do Ria zbývá deset měsíců a myslím, že to je poměrně krátká doba na to, abych se sladila s úplně novým trenérem, aby mě poznal,“ popsala své dlouhé rozhodování. Svou poslední závodní sezonu tak stráví tam, kde začínala. V Dukle Praha a zkušeným trenérem, jenž ji pomohl mezi světovou elitu.

Podle Černého se s oštěpařkou několikrát potkali na Julisce a názorově si rozuměli. „Rozhodující výhodou je, že se z jedenáctileté spolupráce velmi dobře známe. Teď je jen potřeba zapracovat životní a pracovní změny, kterými jsme si v posledních letech oba prošli,“ věří kouč, jenž má přinést další zlato.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze