Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec dua Železný - Špotáková. Oštěpařská máma bude trénovat sama

Barbora Špotáková domlouvá taktiku se svým trenérem Janem Železným, vedle něj sedí fyzioterapeut Pavel Kolář. (7. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2014
Trvala čtyři roky a přinesla olympijské zlato i sérii dalších úspěchů, spolupráce světových oštěpařských rekordmanů Barbory Špotákové a Jana Železného však skončila. Důvodem byl rozdílný pohled na přípravu - zatímco atletická máma chtěla svůj čas přizpůsobovat hlavně potřebám syna Janka, trenér trval na absolutním obětování se atletice. Kompromis z debat nevzešel a oba se shodli, že bude lepší spojení ukončit.

Elitní a úspěšné spojení světových rekordmanů trvalo od roku 2010, kdy Špotáková odešla od trenéra Rudolfa Černého, a vyneslo olympijský triumf v Londýně, triumfy v Diamantové lize i letošní zlato na mistrovství Evropy v Curychu.

Ještě v sobotu, kdy se Špotáková posedmé stala Atletkou roku a vyrovnala se tak počtem trofejí právě svému kouči, mluvila pozitivně. O dalších cílech, o mistrovství světa v Pekingu i o tom, že hlavní metou bude olympiáda v Riu.

"Ale dohodli jsme se, že příští sezona bude volnější," říkala 33letá oštěpařka s odkazem na svého syna Janka, kterého odmítla vláčet na druhý konec světa. "I trenér je s tím podle mě ztotožněn."

Ovšem jak informoval server isport.cz, spojení trojnásobného olympijského šampiona a vítězky dvou olympiád skončilo. Největší překážkou bylo asi tradiční dvouměsíční soustředění na jižní polokouli, které Špotáková odmítla. „Nechci se vzdát času s Janečkem," prohlásila atletická máma. "Že bych ho dala nějaké chůvě, nebo aby ho neviděl Lukáš? To tomu prostě nedám.“

A rozpor v představách o tréninku vyvrcholil šokujícím krokem. „Chtěla bych Honzovi poděkovat za léta, která mi věnoval. Jsem hrdá na to, že jsem se mohla pod jeho vedením připravovat a sklízet úspěchy. S trenérem jsme si vždy rozuměli a já jeho názory respektovala. Chápu jeho názory na mou přípravu, ale vzhledem k  tomu, že chci brát ohledy na svou rodinu a dítě, nemohu takový styl přípravy akceptovat,“ vysvětlila Špotáková.

„Bára je vynikající a zkušená závodnice. Spolupráce s ní se mi líbila, myslím, že jsme si vzájemně hodně dali. I v rámci celé skupiny jsme si vyhovovali, nyní ale nastala situace, kdy má Bára jinou představu," připomněl Železný. "Pod přípravu, kterou však nemám stoprocentně pod kontrolou, se nemohu podepsat. Sen uspět v Riu máme společný, ale cesta, jakou k tomu úspěchu dojít, se u obou z nás liší. Báře jsem přál úspěchy v době, než jsme spolu začali spolupracovat, během naší úspěšné spolupráce a pochopitelně jí je přeji i do budoucna.“

V Železného oštěpařské skupině tak zůstává mistr světa Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jakub Vadlejch. A Špotáková se v příští sezoně pokusí na vrcholné akce připravovat sama.

„Chci se připravovat převážně v České republice a na dalších kratších soustředěních v zahraničí,“ naznačila. „Uvidím, co mi tento koncept přinese, a posléze se rozhodnu, co a jak udělat z  tréninkového hlediska v sezoně olympijské, která pro mě bude stěžejní. Ale je příjemné vědět, a Honza mě o tom ujistil, že přijít si pro radu či názor mohu v budoucnu kdykoli.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze