Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková se už počtvrté stala atletkou roku. A ještě nekončím, vzkázala

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku v Monaku. | foto: AP

6 2010
K bronzu z atletického mistrovství Evropy přidala do sbírky trojskou unci zlata. Oštěpařka Barbora Špotáková, jediná česká medailistka z barcelonského šampionátu pod otevřeným nebem, se stala vítězkou ankety Atlet roku a získala tak zlatou cihličku. Čtvrtou v pořadí.

Světová rekordmanka už čtyři roky nenašla přemožitelku, když od 132 hlasujících odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů získala 1314 bodů.

První triumf slavila v roce 2007 po zlatém mistrovství světa v Ósace, vyhrála po olympijském triumfu v Pekingu i loni, kdy jí na mistrovství světa v Berlíně na krk věšeli stříbro.

"Letos to bylo asi nejvíc jasné," komentovala olympijská šampionka z Pekingu. "Tento rok byl zvláštní tím, že žádná jiná medaile nebyla. To je spíš smutné. Zase to ale může být v příští sezoně jenom lepší," koukala do budoucnosti.

rozhovor s atletkou roku čtěte zde

Špotáková se do sezony 2010 zapsala jako první vítězka Diamantové ligy ve své disciplíně, i když celý rok ji provázely zdravotní problémy - nejdřív bolavá achilovka, pak loket, se kterým nakonec skončila třetí v evropských bojích v Barceloně.

"Spousta atletů závodila dobře celou sezonu, ale jediné, co se počítá, je ten jediný závod v den D," uvědomovala si Špotáková. "Je třeba formu prodat na správném místě a zároveň je to i to nejtěžší. Někdo je připravený výborně, ale pak se sesype. Je to o psychice."

Špotáková už pomalu dýchá na záda svému novému trenérovi Janu Železnému. Ten společně s Helenou Fibingerovou v tradiční anketě zvítězil sedmkrát.

"Musím na tom ještě zapracovat," smála se oštěpařka. "A taky ještě nekončím. Chtěla bych i v příští sezoně závodit dobře, myslím, že mám dobře našlápnuto."

Na stříbrný stupínek se podle hlasování dostala překážkářka Zuzana Hejnová, i když medaile z Evropy jí unikla a nakonec skončila čtvrtá. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové vylepšila vlastní národní rekord až na 54,13 sekundy.

"Bronzový" v anketě byl Petr Svoboda, český rekordman na krátkých překážkách. V hale třikrát vylepšil české maximum, z halového mistrovství světa si odvezl páté místo, v Barceloně skončil šestý.

V rámci slavnostního večera v pražském hotelu Ambassador byla vyhlášena i kategorie Junior roku (sprinter Pavel Maslák), Objev roku (překážkář Josef Prorok) a trenér roku (Martina Blažková).

atlet roku 2010

Atlet roku 2010
1. Barbora Špotáková (oštěp) 1314 b.
2. Zuzana Hejnová (400 m překážek) 1074
3. Petr Svoboda (100 m překážek) 1042
4. Jakub Holuša (800 m) 759
5. Jiřina Ptáčníková (tyčka) 657
6. Denisa Rosolová (400 m) 633
7. Lenka Masná (800 m) 448
8. Jaroslav Bába (výška) 364
9. Petr Frydrych (oštěp) 311
10. Eliška Klučinová (sedmiboj) 204

Junior roku
Pavel Maslák

Objev roku
Josef Prorok

Trenér roku
Martina Blažková

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze