Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková vybízí ke klidu: Světový šampionát je až v závěru srpna

Barbora Špotáková zápolí s oštěpem na mítinku Zlatá tretra. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

4 2015
Nic se neděje. Ačkoli při prvních dvou letošních startech nepřehodila 60 metrů, z míry ji to nevyvádí. „V sobotu v Eugene už jsem cítila energii. Nejsem vyházená z plného rozběhu a ideální příležitost bude na domácím stadionu,“ vysvětlila dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, proč změnila plán a představí se na pondělním Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce.

„Doufám, že na stadionu, který důvěrně znám, se konečně srovnám s technikou a přidám nějaké centimetry, možná i metry,“ dodala česká atletická královna, které nyní náleží nezvyklé 28. místo v letošních světových tabulkách za výkon 59,84 metru právě z Diamantové ligy v Eugene.

To vás současná situace ani trochu neznepokojuje?
Určitě ne. Znepokojená jsem byla při Zlaté tretře v Ostravě, kde byla velká zima, první závod jsem nezvolila ideálně. Byla to chyba. Nespokojená ale nejsem, kdybych teď házela sedmdesát metrů, tak bych se bála, jestli mi to vydrží do srpna. Ideální vstupy do sezony jsem neměla i v minulosti, zažila jsem to i pod vedením Jana Železného v roce 2011, kdy jsem pak na mistrovství světa v Tegu hodila stříbrných 71,58. Nebo ještě předtím jsem v roce 2007 nebyla schopná Christinu Obergföllovou porazit, a na šampionátu v Osace to vyšlo na zlato.

Je sympatické, že zachováváte klid.
Protože vím, že mám natrénováno, takže věřím, že se to bude zlepšovat. Jen se musím naučit víc odpočívat, což mi s dvouletým Janečkem moc nejde. Je to složitější, ale na mistrovství světa do Pekingu se mnou v závěru srpna nepojede, budu tam deset dní a odpočinu si.

Na konci loňského roku jste se rozešla s trenérem. Nechyběl vám teď při závodech?
Možná trochu při rozbězích, pak už poznám sama, co potřebuju. Ale nějak extra absenci trenéra nepociťuju a věřím, že se budu zlepšovat.

Někdo si ale říká, že za nevýrazným vstupem do sezony je právě váš rozchod s trenérem...
To vůbec neřeším, ať si každý říká, co chce. Myslím, že se ukáže na konci sezony v Pekingu. Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák říká, že zajíci se sčítají až po honu a ne po dvou výstřelech, a má pravdu. A kdyby se to v Pekingu náhodou neukázalo, tak olympiáda je až za rok. Někdo mi možná nevěří, ale většina lidí ano. Rýpálci byli a budou vždycky.

Jak tedy vzhlížíte k pondělnímu startu na Julisce?
Cítím, že potřebuju víc závodních hodů z plného rozběhu, a ne závodit rovnou na Diamantové lize. Juliska, kde to dobře znám, je pro to ideální. Navíc před vlastním publikem - doufám, že vyjde počasí a lidi přijdou.

Nicméně přijede čínská oštěpařka Lu Chuej-chuej, která vyhrála v Šanghaji, stejně jako Němka Linda Stahlová, bronzová olympijská medailistka z Londýna. Nebude to srovnatelné s Diamantovou ligou?
To je pravda, z toho jsem trochu překvapená. Nikdy tady taková konkurence nebyla a teď, když nejsem suverénní, přijedou tak kvalitní soupeřky. Ale je to pro mě výzva. Nebude to sice bez stresu, jak jsem původně myslela, nicméně je to něco, co právě teď potřebuju.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze