Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběhy atletek na cestě do Ria: naděje, touha a zranění

Kristiina Mäki v čele závodu, archivní foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

16 2016
Jedna se chce na republikovém šampionátu přiblížit ideální formě. Druhá touží po limitu do Ria. A třetí... po pevném zdraví. Špotáková, Mäki a Hejnová. Tři atletky, tři odlišné příběhy.

Oštěpařka Barbora Špotáková se zadívá do dáli a začne vzpomínat: „V roce 2008 jsem v Táboře přehodila sedmdesátku. Sice jsem přešlápla pět centimetrů, ale byla to předzvěst formy pro zlatou olympiádu v Pekingu.“

Pak vysloví přání, které nepřekvapí: „Kdybych nabrala takovou formu i teď, byla bych spokojená.“

Vrcholy atletické sezony se blíží. O víkendu čeká domácí esa republikový šampionát v Táboře. Počátkem července mistrovství Evropy. A měsíc poté olympiáda.

Tři české hvězdy prožívají před jejich startem odlišné příběhy.

Špotáková: Forma roste

Olympijská sezona pro Špotákovou začala bídně: při soustředění na Kanárských ostrovech si zlomila zánártní kůstku. Dlouho mohla trénovat jen vrchní část těla. Když konečně nastoupila k prvnímu startu na Diamantové lize v Římě, musela využít kratší rozběh. „Byl to hod z chůze,“ říkala.

Barbora Špotáková na pražském Memoriálu Josefa Odložila

Výsledek: 59,82 metru. Ani zklamání, ani nadšení. Až 63,79 metru na Memoriálu Josefa Odložila jí udělalo radost. Stejně jako fakt, že zraněná noha se konečně uzdravila.

I proto teď věří, že v Táboře může hodit ještě dál. „Když se mi povede hod, tak by to mohlo letět k 65 metrům.“ A třeba chytne před Riem formu jako před Pekingem...

Mäki: Jen ne zbytečný nátlak...

Když má promluvit o svých ambicích na republikový šampionát, nejprve se Kristiina Mäki pousměje, pak řekne: „Osobní rekord to asi nebude.“

Šéftrenér Tomáš Dvořák zareaguje: „Jak to?“ A tmavovláska narozená ve Finsku začne vysvětlovat: Že je nyní v tréninku. Že zabojuje o pokoření olympijského limitu na patnáctistovku, ale spíš si na něj věří za dva týdny na mítinku ve Finsku. „Tam by mohl být dobrý a rychlý závod.“

Žďárská běžkyně Kristiina Mäki získala na MČR zlatou medaili v závodě na 1500...

V sezoně dosud běžela nejrychleji za 4:09,77, limit českého svazu je o 2,77 sekundy přísnější.

„Ale snažím se nedělat si s limitem na sebe nátlak. Dělala jsem si ho minulý rok s mistrovstvím světa, a to prostě není dobré. Beru to tak, že buď to vyjde, nebo ne. Svět se nezboří. Ale snažím se o to bojovat, to je jasné,“ prohlásila.

Hejnová: hledání zdraví a formy

Patří k hlavním olympijským nadějím, jenže v jediném letošním startu na Zlaté tretře překážkářka Zuzana Hejnová nepřesvědčila. Běžela za 55,69 sekundy a další starty postupně rušila; trápilo ji zranění Achillovy šlachy. Nyní už znovu trénuje, kvůli výpadkům v přípravě však zrušila i účast v Táboře.

Zuzana Hejnová na mítinku Zlatá tretra

„Plánuje nastoupit na mistrovství Evropy. Ale top forma tam nebude. Ta až na olympiádě,“ říká Dvořák.

Snad se jeho slova vyplní.Najdete na iDNES.czmobilní verze