Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková a spol. ve stíhačce. Hvězdy Dukly si hrály na vojenské piloty

Barbora Špotáková v kokpitu letounu L-159 | foto: Iva Roháčková

18 2010
Nad hlavami jim prolétly nadzvukové gripeny, sami si vyzkoušeli pocity pilotů v kokpitu bitevníku L-159. Hvězdní sportovci Dukly v čele s oštěpaři Barborou Špotákovou a Janem Železným si užívali den na vojenské letecké základně v Čáslavi.

Ve svých sportech jsou zkušenými jedničkami ověnčenými medailemi, na 21. základně taktického letectva v Čáslavi ale sportovci Dukly obdivovali umění jiných. A sami se vžili do rolí studentů.

Na trenažéru si například vyzkoušeli pocity pilotů při simulovaném letu. "Bylo to super. Ale příště by to chtělo víc akce," usmíval se moderní pětibojař Ondřej Polívka, který si svou lekci užíval.

Oštěpařka Barbora Špotáková a výr Bubobubo na vojenské letecké základně v Čáslavi

Oštěpařka Barbora Špotáková a výr Bubobubo na letecké základně v Čáslavi

Jan Železný s orlem Adamem na letecké základně v Čáslavi

Jan Železný s orlem Adamem

V bitevníku se vydal za nepřítelem a hned prvním výstřelem ho skolil. "Jedna rána, jeden zásah. Pohoda," dodal Polívka, čímž jen potvrdil svou pozici nejpřesnějšího střelce mezi elitními pětibojaři.

Vodní slalomář Ondřej Štěpánek je zkušeným pilotem na počítačových hrách. "Ale tady jsem se docela nadřel. Ovládání bylo přeci jen trochu složitější," smál se.

A stejné pocity měl i sportovní střelec Jan Sychra. "Já to pojal spíš jako výlet nad krajinou. Byl jsem rád, že jsem letadlo udržel ve vzduchu. Zkoušel jsem se převrátit, ale zatočila se mi hlava," popisoval své pocity letošní mistr Evropy.

Sportovní střelci Hlaváček, Sychra a Marušková a vodní slalomář Štěpánek obdivují letoun JAS-39 Gripen

Sportovní střelci Leoš Hlaváček, Jan Sychra a Lenka Marušková a vodní slalomář Ondřej Štěpánek obdivují letoun JAS-39 Gripen

K úplné dokonalosti tak chybělo jen doopravdy vzlétnout. To však možné nebylo. "To nejde si jen tak vyzkoušet. Tohle jsou vojenská letadla. Za letoun odpovídá pilot a v sázce je lidský život," vysvětlil mluvčí základny Bohuslav Kůrka.

Sportovci se ale ani tak nenudili. Zblízka si prohlédli nadzvukový letoun JAS-39 Gripen i podzvukový bitevník L-159, do jehož skutečného kokpitu (i když někteří měli problémy se svou výškou) přeci jen usedli.

Návštěvu základny završili prohlídkou Stanice biologické ochrany letiště, jejímž úkolem je zajistit bezpečný letový provoz a zabránit střetům letadel s ptactvem.

V Čáslavi k plašení ptáků a ostatní zvěře používají orla skalního, sokola stěhovavého, raroha velkého a jestřába lesního. Ti dokážou rozehnat i tisícové hejno havranů. S orlem Adamem a výrem Bubobubo se "Dukláci" skamarádili všichni.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze