Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková s Hejnovou sahají po diamantech. Rozhodne se v Curychu

Zuzana Hejnová na nejvyšším stupni atletického MS v Pekingu. | foto: AP

2 2015
Spravit si náladu. Ale také potvrdit, že zlato z Pekingu je zasloužené. S takovou vstoupí do čtvrtečního mítinku Weltklasse v Curychu, kterým vyvrcholí první polovina disciplín v seriálu Diamantové ligy, dvě celebrity české atletiky. Oštěpařka Barbora Špotáková i běžkyně na čtvrtce s plůtky Zuzana Hejnová sahají po pětikilové trofeji za celkové prvenství.

Oběma atletkám před curyšským finále patří v jejich disciplínách první příčka. Hejnová má v celkovém pořadí 14 bodů a druhá Kaliese Spencerová z Jamajky ztrácí dva body, Špotáková s 11 body vede dokonce o čtyři body před Jihoafričankou Sunette Viljoenovou, bronzovou z Pekingu.

„Náskok to ale není velký, nezapomeňte, že na finálovém mítinku se uděluje dvojnásobný počet bodů,“ upozornila Hejnová, že za vítězství je v Curychu osm bodů, za druhé místo čtyři a za třetí dva.

Jediná běžkyně na 400 metrů překážek v historii, která dokázala na světovém šampionátu obhájit titul, mířila do Curychu s odhodláním potvrdit pekingský úspěch.

„Udělám všechno pro to, abych zvítězila, protože půjde ještě docela o hodně. Bude se rozhodovat mezi mnou a Spencerovou, takže očekávám velký souboj,“ pravila Hejnová a připomněla tak, že třetí v celkovém pořadí, Američanka Cassandra Tateová, má pouhých pět bodů a již ji nemůže předstihnout.

Podle české mistryně světa je nejtěžší přepnout hlavu ze zlatého nadšení na další důležitý závod. „V Pekingu už se mi pak moc nechtělo do tréninku, dva dny po finále jsem odpočívala. Jenže jsem musela, bylo třeba myslet na Curych,“ přemítala po pondělním příletu do Prahy.

Není nad to vyspat se doma

„A jsem docela zvědavá, jak budou namotivované ostatní holky. Jestli ještě budou mít pokaženou náladu z Pekingu, nebo jestli je to nakopne a budou se chtít předvést. Budu se ale soustředit především na sebe,“ prohlásila atletka, která letos v diamantovém seriálu ovládla červencové mítinky v Paříži, Londýně a Stockholmu.

V poněkud odlišné situaci je po devátém místě z Pekingu Špotáková, vítězka z Paříže a Stockholmu. Ještě v Pekingu, kde ji trápila rozhozená technika, však předpokládala, že se před finálovým závodem seriálu dostane do pohody.

„Nějak to dám, přiletí tam za mnou Lukáš s Janečkem, bude to dobré,“ uvedla a zmínila svého partnera s dvouletých synkem. „Myslím, že to zvládnu, po Pekingu chci nějakou hezkou tečku za sezonou,“ dodala.

Zatímco dvojnásobná olympijská vítězka mířila do Curychu přímo z Pekingu, Hejnová volila krátké mezipřistání v Praze. „Mohla jsem taky letět přímo, ale řekla jsem si, že je to jedno - bydlím deset minut od ruzyňského letiště a není nad to vyspat se doma,“ přiznala staronová šampionka, která odletěla do Curychu v úterý ráno s přítelem. „A taky není nad to mít v letadle parťáka,“ usmála se.

Na startu bude také Holuša

Po čtvrteční Weltklasse získá trofej první polovina vítězných atletů, druhá polovina bude oceněna v pátek 11. září v Bruselu na Memoriálu Van Dammeho. Vítězům navíc přistane na účtu 40 tisíc dolarů.

Třetím českým účastníkem finálového mítinku v Curychu bude běžec na 1500 metrů Jakub Holuša. V celkovém pořadí mu zatím náleží pátá příčka za dva body za druhé místo ze Stockholmu, kde překonal 32 let starý český rekord Jana Kubisty.. „Poté, co v Pekingu nepostoupil z rozběhu, bude Curych jeho šampionátem,“ míní atletův manažer Alfons Juck. „Bude si chtít spravit chuť kvalitním časem,“ dodává.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
Specialista BOZP a PO

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze