Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sportu chybí čtvrt miliardy od Sazky

7 2006
Praha - Pod nablýskaným povrchem slavných triumfů českých sportovců doutná hořák skryté exploze. Docházejí peníze na děti, na "malé" sporty, na místní závody, z nichž ti nejlepší vycházejí. Na olympiádě v Turíně prohlásil František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru: "Nejde o výsledky, ale abychom měli vůbec s kým jet na příští hry."

Copak zlatá lyžařka Kateřina Neumannová, ta si na sebe ve světle ramp vydělá. Ale kdo zaplatí její nástupkyně ve stopě a trenéry, kteří je tam přivedou?

Český sport dostal od Sazky loni o 250 milionů korun méně, než se plánovalo. Ty peníze chybějí a omezují provoz sportovních svazů, které jen za loňský rok postrádají 250 milionů korun. Zhruba čtvrtinu z každoroční miliardy, kterou Sazka odváděla sportu.

"Museli jsme ty peníze odvést státu na dani, od které jsme byli dříve osvobozeni," připustil konkrétní částku Aleš Hušák, generální ředitel a šéf představenstva Sazky, v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Stát by měl tyto peníze přerozdělit a dát je svazům místo nás," dodal.

Vladimír Srb, předseda Českého svazu tělesné výchovy, který sdružuje většinu sportovních svazů a je největším akcionářem Sazky (67,9%), však říká: "Pokoušíme se o mimořádnou dotaci, lobbujeme, ale nejsme schopni to prosadit."

Jedna aréna místo tisíce hřišť

Český sport si zvolil sám: omezené finanční prostředky věnoval na stavbu gigantické haly – druhé největší v Evropě. Namísto udržení každodenního sportovního rozvoje. Ten zatím podporuje z rezervních fondů.

Ale jak dlouho vydrží? Například Český svaz juda musel požádat o půjčku ČSTV. Svaz jachtingu má o zhruba 800 000 Kč méně. "Omezili jsme soustředění, účast na zasedáních mezinárodních komisí," potvrzuje předseda Karel Bauer.

O stejnou částku zchudlo plavání, jemuž šéfuje Srb. "Dosahujeme také horších výsledků na mezinárodní scéně, takže máme méně peněz od státu na reprezentaci."

Jsou to spojené nádoby. Bez fungující základny (= také z peněz Sazky) hůře vyroste špička (= přinášející další peníze od státu a sponzorů).

V konečném efektu český sport strádá. Trpí většina menších sportovních odvětví, která nejsou nikde ve světě financována komerčně.

Státe, pomoz! zní ze všech stran. "Lidé z vlády a ministerstev nechtějí s ČSTV mnoho mluvit, Hušák je všechny postupně urazil," tvrdí několik vysoce postavených sportovních funkcionářů.

Bývalý premiér Špidla odmítl dát stavbě státní záruky a Hušák ho nepozval na slavnostní zahájení provozu. Po dvou letech provozu Areny se financování svazů z peněz Sazky prostřednictvím ČSTV zpožďuje o půl roku.

"Dostali jsme dlužní úpisy," prohlásil už dřív Karel Bauer.

Problém však podle něho a dalších sportovních ekonomů nespočívá v dani z přidané hodnoty, ale v leasingové smlouvě mezi sdružením Zelený ostrov a firmou Best sport, které vlastní a provozují halu.

Původní rozpočet Sazka Areny by z dvou až tří miliard korun mohl podle některých zdrojů vyrůst v nejhorším případě až na 15 miliard korun!

"Problém daně je účelový. Záleží, jestli se podaří Arenu přefinancovat," tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů, menšinového akcionáře Sazky (3,563 %).

"Běžná činnost malých členů je ohrožena," přidává muž, pod nímž se sdružuje automotoklub, biatlonisté nebo potápěči.

Co bude dál? Hušák v rozhovoru pro HN prohlásil: "Naše výnosy se zvyšují každoročně o pět až sedm procent. O čtvrtinu to je nemožné." Tedy částku, která chybí sportu, rozhodně hned nevydělá.

Navíc chce nákladem 750 milionů korun dostavět malou arénu. A do budoucna může část ze zisků Sazky ještě odčerpat internetové sázení.

Šéf ČSTV se občas probouzí ze sna

První muž Českého svazu tělesné výchovy a člen představenstva Sazky Vladimír Srb podpořil velkolepý projekt Sazka Areny. Teď řeší potíže.

Aleš Hušák, šéf Sazky, prohlásil: Chybějící peníze ať dá sportu stát. Je to reálné?
Pokoušeli jsme se o mimořádnou dotaci. Připravili jsme podklady vládě, ministerstvu financí. Domnívali jsme se, že by se mohly využít přebytky ve státním rozpočtu, chystali jsme i dlouhodobá řešení. Skončilo to neúspěšně. Ale nevzdáváme se.

Co znamená pro sportovní svazy chybějící částka 250 milionů korun?
Máme rezervní fond, financujeme svazy systémem půjček, které rozděluje zvláštní komise. A slíbili jsme jim, že to doplatíme. Také jsme mírně zeštíhleli aparát.

Věříte tedy hodně, že stát pomůže?
Před několika lety nám byly vráceny neúměrné správní poplatky.

A pokud to nevyjde?
To by přineslo velký problém.

Jste i nyní přesvědčen o správnosti volby pustit se za známých podmínek do stavby Sazka Areny?
A když řeknu ne, co s tím nadělám? Prodražilo se to, protože se stavělo rychle a nebyla státní záruka.

Hrozící ostuda se zrušením mistrovství světa může mít hlubší následky.
Vžijte se do situace, že byste v českém sportovním prostředí nepodnikl krok ve prospěch hokeje.

Na úkor všech ostatních?  Sazka Arena jinak sportu moc neslouží.
Zkusilo se toho víc. Basketbalová kvalifikace i stolní tenis juniorů tam měly úspěch. Basketbalová Final Four by mohla arénu vyprodat a vydělat. Potřebujeme ještě podpořit halovou atletiku, ta hala je pro ni vyprojektovaná.

Vypadáte docela klidně.
No, občas se probouzím ze sna...Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze