Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sportovní svět tápe v dopingové pasti

31 2003
Praha - Dopingový skandál, který rozpoutalo prozrazení anabolického steroidu THG, otřásá sportovním světem. O čem se v souvislosti s ním mluví? Za poslední dny uvízl v dopingové síti třeba mistr světa ve vrhu koulí Kevin Toth. Nová látka THG je veřejnosti známa pouhé dva týdny. Denně přibývají další otázky.

1. Co už se o THG ví?
Jde o anabolický steroid, příbuzný gestrinonu. Působí na růst svalové hmoty. Je uměle vytvořený, užívá se zřejmě orálně. Vedlejší účinky zatím nejsou známy.

2. V jakých sportech může pomoci?
"Ve všech, kde je potřeba síla a rychlost, případně v kulturistice," říká Jan Chlumský, šéf českého Antidopingového výboru.

3. Jde jen o americkou záležitost?
Jediným přistiženým atletem, který není z USA, je zatím Brit Chambers. Podnět k jeho prověření však dala americká agentura. "Při dnešním stylu života se takové věci šíří rychle," říká prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek.)

4. Budou potrestáni jen závodníci?
Mezinárodní atletická federace (IAAF) zvažuje změnu řádů. Trest, například zákaz akreditace na mezinárodní soutěže, by pak obdrželi i provinilí trenéři či lékaři, kteří se sportovci pracují.

5. Není protiprávní znovu testovat vzorky z her v Salt Lake City?
Právníci i vědci zkoumají, zda je testování 19 měsíců starých vzorků objektivní. Rozhodne Jacques Rogge, prezident MOV. Všechny vzorky jsou dosud zmrazeny v americké laboratoři Research Park. "Ale myslím si, že v nich THG neobjeví. Je to novější záležitost," soudí Jirásek.

6. Kdy se bude testovat v Česku?
"Je to hudba blízké budoucnosti," říká Chlumský. Laboratoř v Praze musí získat metodu testování, zavést ji a vyzkoušet. "Nedokážu říct, jestli půjde o týdny nebo měsíce," dodává Chlumský.

7. Proč fotbalová federace FIFA zpětné testy na THG odmítla?
Vzorky fotbalistů se ničí už po 30 dnech. "V našich regulích není žádná zásada pro opakované testování. Právně ani není možné, aby se jednou testované vzorky analyzovaly znovu," uvedl pro agenturu Reuters mluvčí FIFA Andreas Herren.

8. Jak souvisí pozitivní testy na další zakázanou látku, modafinil, s kausou THG?
Modafinil stimuluje nervový systém a zbavuje únavy. "THG a modafinil jsou rozdílné látky. Testují se jinými metodami," říká Chlumský. Zřejmě tedy komisaři při opakovaném testování na THG nařídili i zkoušky na přítomnost modafinilu.

9. Čím se sportovci hájí?
Tím, že THG ani modafinil na seznamu zakázaných látek nebyly. "Moji klienti nevěděli, že berou něco nepovoleného," uvedl Robert Wagner, agent přistižených atletů, pro USA Today. Modafinil je však stimulant a THG je automaticky zakázaný kvůli příbuzenství s gestrinonem.

10. Jak to vše skončí?
V minulosti se leccos ututlalo. "Za vším je politika. Američané se opět pokusí aféru zahrát do autu," naznačuje Luděk Svoboda, trenér desetibojaře Dvořáka.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze