Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní gymnasté zahájí boj o olympiádu

5 2006
Praha - Čeští sportovní gymnasté zahájí příští týden na mistrovství světa v dánském Aarhusu boj o účast v soutěži družstev na olympijských hrách v Pekingu. Do kvalifikace, která proběhne příští rok na MS ve Stuttgartu, postoupí nejlepších 24 družstev z nadcházejícího šampionátu. Reálnou šanci na toto umístění mají ženy, muži musejí při absenci zraněného Martina Konečného spoléhat spíš na sportovní štěstí.

Ženy se mohou opírat o Janu Komrskovou, která se vrátila po ročním výletu k atletice, a stříbrnou medailistku z bradel na letošním mistrovství Evropy Janu Šikulovou. Tým navíc doplnila sedmnáctiletá Čechoameričanka Nicole Pechancová.

"Gymnastky by se do té čtyřiadvacítky měly dostat. Pechancová posílila družstvo výrazně," řekla předsedkyně technické komise ženské sportovní gymnastiky Miluše Nekvasilová.

Podle šéfa České gymnastické federace Jiřího Kubičky má ženské družstvo šanci na úspěch i příští rok v kvalifikaci, z níž do Pekingu postoupí dvanáct týmů. "Družstvo bude příští rok ještě silnější, protože do něj přijdou současné patnáctileté juniorky, které mají výkonnost na vytlačení současných členek týmu. Pak by se dalo o to dvanácté místo bojovat," řekl Kubička, který mluvil především o talentované Kristýně Pálešové.

Muži na posledních závodech přišli o lídra Konečného, který se podrobil operaci kolena. V týmu ho nahradil Petr Smejkal a šance Čechů na postup mezi nejlepší čtyřiadvacítku v konkurenci 44 družstev se posunuly do oblasti teorie.

"Ve sportu je možné všechno. S novými pravidly budou všichni nabírat obtížnost a třeba popadají," zhodnotil vyhlídky týmu Kubička.

I kdyby družstvo na kvalifikační šampionát do Stuttgartu nepostoupilo, Konečný nepřijde o šanci bojovat o účast na olympiádě. Může totiž v Německu startovat v šestiboji jako jeden z trojice jednotlivců, kterou mohou vyslat zbývající státy.

Na šampionátu v Aarhusu se bude od 14. do 21. října navíc bojovat o tituly v individuálních soutěžích ve víceboji i na jednotlivých nářadích.

Nominace na MS
Ženy:
Jana Komrsková, Jana Šikulová, Nicole Pechancová, Veronika Ožanová, Adéla Pavouková, Martina Strnadová.
Muži: Martin Vlk, David Vyoral, Michal Boltnar, Daniel Rexa, Petr Smejkal, Martin Růžička.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze