Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní aerobik není gymnastika, říká Pochobradský

23 2007
Praha - Mezinárodní federace sportovního aerobiku (FISAF) se o svou budoucnost bát nemusí. Zatímco řada jejích závodníků v poslední době přešla pod Mezinárodní federaci gymnastiky (FIG), nyní se tento trend zastavil a nabírá opačný směr. "Sportovní aerobik totiž není typickou gymnastikou, která striktně brání divácky oblíbené show," objasnil český reprezentant ve sportovním aerobiku Jan Pochobradský.

Sportovní aerobik se v současné době potýká s nedostatkem závodníků pouze v kategorii seniorských párů. Na loňském mistrovství světa v Rotterdamu zde startovaly jen tři a na letošním šampionátu v Bělehradě, který skončil v sobotu, už to byly páry pouze dva. Funkcionáři FISAF o problémech v této kategorii jednali, ale k zásadnímu opatření zatím nesáhli.

"Pro příští rok tato kategorie v programu mistrovství světa zůstane. Kdyby byl počet stále nízký, řešilo by se to dál. Ale i tato kategorie je vzorem pro mladé závodníky, proto ji chceme zachovat," řekla na úterní tiskové konferenci Jitka Polášková, místopředsedkyně FISAF a předsedkyně Českého svazu aerobiku.

Celkově se nedávného šampionátu FISAF v kadetské, juniorské i seniorské kategorii zúčastnilo 1200 závodníků ze sedmnácti zemí, což bylo více než loni v Rotterdamu.

Někteří z nich se totiž vrátili z federace FIG zpátky pod FISAF. Jejich možné důvody pro tuto rozhodnutí přiblížil Pochobradský, který v nedávné minulosti sám zvažoval, pod kterou federací bude závodit.

"Pod organizací FISAF je aerobik také o show a o tom podle mě má být. Právě to se příznivcům našeho sportu líbí. Zatímco ve federaci FIG jde spíše o gymnastiku, v níž jsou přesně dané pohyby," řekl Pochobradský. "U nás ve FISAF se ale individualita nepotlačuje, proto by měl mít sportovní aerobik vlastní federaci, tím spíš, že tady o typickou gymnastiku nejde."

Pochobradský v Bělehradě neobhájil světový titul a s druhým místem za finským závodníkem Jounim Viitanenem se stále úplně nesmířil. "Myslím, že se mi ta finálová sestava povedla, i samotné Finky mi říkaly, že se jim líbila víc. Ještě jsem neviděl videozáznam, ale nejsem si jistý jeho prvním místem. Mě nepřesvědčil," komentoval verdikt rozhodčích.

Ve sportovním aerobiku mezi seniory zlatou medaili pro Česko získal jen tým Hana Babková, Miroslava Zimová a Jan Novosad. Přitom tento tým na šampionát málem neodjel. Zimová měla problémy s meniskem a začala
trénovat teprve dva týdny před šampionátem.

"Mirka před mistrovstvím světa vůbec nebyla schopná zajet celou sestavu, zvládla ji až v Bělehradě. Od mistrovství Evropy jsme nezávodili a chybělo nám to, první kolo se nám vůbec nepovedlo. Ale pak jsme se začali zlepšovat," popsal Novosad cestu k titulu.

Autoři:


Témata: aerobic
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze