Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sport se nezastaví ani na přelomu tisíciletí

29 2000
Silvestr a Nový rok tráví většina lidí v klidu v rodinném kruhu, ovšem někteří sportovci se ani v tomto období nezastaví. V zámoří na přelomu roku bez přerušení pokračují hokejová NHL i basketbalová NBA, skokané na lyžích tradičně závodí v Turné čtyř můstků a v domácím kalendáři má na Silvestra své pevné místo fotbalové derby starých gard Sparty a Slavie.

V německém Garmisch-Partenkirchenu přivítají rok 2001 skokané Michal Doležal, Jakub Hlava a Jakub Jiroutek s trenérem Davidem Jiroutkem. Na Silvestra je čekají trénink a kvalifikace, o den později závod. "Malou oslavu určitě uspořádáme. Sedneme si s Italem Ceconem a jeho trenérem a po půl jedné půjdeme spát," nastínil trenér Jiroutek a s úsměvem dodal: "Bude to taková parodie na Silvestra, aby jsme si připomněli konec roku."

Poslední derby bývalých hráčů Sparty a Slavie zakončí fotbalový rok už po patnácté. Na umělé trávě v Edenu se sparťané pokusí pod vedením Jana Bergra přerušit černou sérii šesti porážek. "Máme relativně mladé mužstvo, takže by to mohlo být dobré. Jen mě mrzí, že se zranil Bílek a také Skuhravému se zatím marně snažím dovolat," řekl Berger. Slavia, jejímž koučem je Jan Mareš, nasadí všechny osvědčené veterány, včetně nejlepšího střelce silvestrovské historie Petra Herdy. Rozhodčí Zvonič zahájí derby v 11 hodin a ti, kteří se do Edenu nedostanou, mohou zápas sledovat v přímém přenosu na Primě.

Většina ligových týmů zahájí zimní přípravu až druhého ledna a také legionáři si užívají volna. Jedinou výjimkou je Vladimír Šmicer, neboť anglická liga přestávku nezná. Naopak na přelomu roku má program nabitý ještě víc než obvykle. Liverpool hraje v sobotu v Bradfordu a hned na Nový rok doma se Southamptonem. Patrik Berger se po operaci kolena zotavuje v Praze, ale Šmicer stráví Silvestra se spoluhráči v hotelu. "Trenér chce mít všechny hráče pohromadě, letos budeme s Natálkou samy," uvedla Šmicerova manželka Pavlína, která stráví poslední den v roce se svou roční dcerou. S dodatečnými novoročními oslavami už nepočítá. "Měli jsme pěkné Vánoce, to stačilo," uvedla.

Cyklisté zahájí novou sezónu už tradičně novoroční vyjížďkou - v Praze zamíří po silvestrovské noci v 9 hodin od Železničního mostu na Cukrák, v Brně se jezdí z Náměstí Svobody na přehradu. Na obou místech se každoročně scházejí bývalí i současní závodníci a nechybějí ani profesionálové. Pravidelným účastníkem je Milan Kadlec z italské stáje Mobilvetta Rossin, který při dvou posledních ročnících vyhrál spurt na Cukrák. "Jezdím za každého počasí, za deset let jsem vynechal jen jednou, a to bylo dvanáct stupňů pod nulou," řekl Kadlec, který si ke společné třicítce obvykle přidá ještě dalších sedmdesát tréninkových kilometrů.

Trénink čeká na nejlepšího domácího stolního tenistu Petra Korbela, jehož německý klub TTC Grenzau hraje 5. ledna utkání Ligy mistrů. "Proto máme na Silvestra i prvního dopoledne trénink. Sejdeme se odpoledne se spoluhráči na malou oslavu, ale jinak to oslavím doma s rodinou," popsal sedmnáctý hráč světa. Někteří čeští sportovci stráví následující dny daleko od svých blízkých.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová oslaví příchod roku 2001 v americkém Salt Lake City, budoucím dějišti zimních olympijských her v roce 2002. "Mám pozvání do místního společenského centra, ale ještě nevím," řekla Neumannová. Určitě si ovšem půjde dopoledne volně zaběhat, aby nevyšla ze cviku. V podobném volném tempu se postaví na běžky i biatlonista Ivan Masařík. "Jen pro radost z pohybu," konstatoval Masařík.

Bronzový střelec z olympijských her v Sydney Martin Tenk vstoupí do nového tisíciletí o den dřív než ostatní. "Na Nový rok odlétáme na soustředění do Finska, kam nás pozval stříbrný ze Sydney Juha Hirvi. Tak si uděláme na chatě přípitek už v sobotu a pojedeme rovnou na letiště," vysvětlil Tenk.

Na Nový rok v pět hodin ráno odstartuje tradiční Rallye Paříž - Dakar. Na Elysejských polích bude v tu chvíli ještě panovat silvestrovské veselí. Řidič jedné z českých tatrovek Tomáš Tomeček nepředpokládá, že by se jezdci nechali rozptylovat, i když se společných oslav zúčastní. "Večer na Silvestra si na chvíli sedneme, popřejeme si hodně štěstí a šťastný návrat. Brzy se ale půjdeme pořádně vyspat, ráno na Nový rok máme budíček v pět hodin a jdeme na to," tvrdil Tomeček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze