Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


FIBA ruší tresty pro národní týmy, basketbalová válka má blíž ke konci

Rimantas Kaukenas (v bílém) z Reggio Emilia v souboji s Joem Alexanderem ze Sassari. | foto: Profimedia.cz

28 2016
Vedení evropské basketbalové federace FIBA Europe v pátek na zasedání v Dublinu zrušilo dubnovou suspendaci 14 členských svazů včetně basketbalových velmocí Španělska, Ruska či Srbska. Trest byl původně udělen za to, že nezabránily, aby se kluby hlásily do Eurocupu.

FIBA Europe v březnu varovala asociace, že pokud budou podporovat „agresivní a ilegální“ chování společnosti ECA, organizující Euroligu a Eurocup, nebudou se moci účastnit soutěží evropské federace. To znamená především mistrovství Evropy v příštím roce.

V dubnu k této suspendaci sáhla u 14 asociací.

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

Vedle Španělska, Ruska a Srbska se to týkalo také Chorvatska, Litvy, Řecka, Itálie, Izraele, Černé Hory, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Polska a Turecka.

K trestu se připojila také celosvětová FIBA, takže byl ohrožen start některých národních týmů na olympijských hrách v Riu.

V pátek však po šesti týdnech zákaz zrušila, jelikož se mnohé kluby z Eurocupu odhlásily a federace vyjádřily FIBA a FIBA Europe podporu.

„Národní federace zareagovaly pozitivně na březnovou výzvu a v důsledku toho žádná z federací není negativně ovlivněna tehdejším rozhodnutím. Všechny národní týmy v současné chvíli mohou startovat v soutěžích organizovaných FIBA Europe,“ stojí v prohlášení.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze