Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spojení dvou ruských duší vzkřísilo tenisový talent

26 2000
D ü s s e l d o r f, P r a h a - Slyšet tenistu přiznat, že se bojí soupeře a že do utkání raději nenastoupí, aby si nepošramotil sebevědomí, to je událost. A pokud takové obavy vysloví dvojnásobný šampion US Open... Stalo se na Světovém poháru družstev v Düsseldorfu, kde Australan Pat Rafter odmítl hrát singl v dnešním utkání proti Rusku. Důvodem byl Marat Safin.
"Nechci, aby mi zrovna před French Open nakopal zadek. Má úžasnou formu a momentálně je na mě prostě příliš silný," řekl Rafter o dvacetiletém obrovi s nevinnou tváří, patřícím k největším překvapením letošní sezony.
Safin? Ano, ten Safin, který před dvěma lety právě v Paříži jako bezejmenný výrostek vyřadil Američana Agassiho i obhájce titulu Brazilce Kuertena a bezstarostně se probil až do osmifinále. Ten Safin, který měl na dalších turnajích problém prolézt úvodními koly a který potvrzoval dojem, že ruské duše neumějí strávit tenisovou slávu. Ten Safin, který od ledna do dubna vyhrál jen čtyři utkání a na Australian Open vyfasoval pokutu, v profitenise první svého druhu, za vypuštění zápasu.
"Řekl jsem si, že pokud mi tahle sezona nevyjde, tak s tenisem praštím," vyprávěl Safin. "Před dvěma lety jsem si připadal neporazitelný. John McEnroe mě hned viděl v první světové desítce. Jenže najednou mi sebedůvěra odešla. Všechno jsem kazil, nevěděl jsem ani, jak mám držet raketu." S.O.S., které na poslední chvíli vyslal Safinův manažer, zachytil bývalý ruský tenista Andrej Česnokov, ve 34 letech užívající sportovního důchodu.
O koučování Safina, jehož reputaci flinka dávno znal, zpočátku nechtěl slyšet, ale snad ho zlomil podobný osud dvou Rusů žijících v cizině. Česnokov bydlí s rodinou v Paříži, Safin kvůli svému někdejšímu trenérovi se usadil ve Valencii.
Plácli si v dubnu v Monte Carlu a na zázračné vzkříšení bylo zaděláno. Česnokov začal směrovat tenisový talent tam, kde měl být už dávno.
Týden nato vyhrál Safin turnaj v Barceloně a v dalším týdnu zopakoval triumf na Malorce.
"Musel jsem vnést do Maratova života disciplínu," vysvětluje Česnokov. "Řekl mi, že loni vzteky rozlámal osmačtyřicet raket. To je příliš.
Šílel jsem, když jsme měli první společný trénink.
Pořád otáčel hlavu a někoho zdravil. Nazdar, Sergio, ahoj, Eriko, čau, Andre, dobrý den, Moniko.
To mě naštvalo. S takovým přístupem se nemohl divit, že nedokázal nic vyhrát." Prvním úkolem bylo naučit Safina pořádně trénovat. "Dával do míčů děsivé rány, ale spoustu jich kazil. Zakázal jsem mu proto dávat do úderů sílu.
Měl nařízeno hrát volně a hluboko do kurtu," popisuje Česnokov. "Nikdy ale nebudeme trénovat pět hodin denně. To není můj ani Maratův styl." Za druhé nesměl Safin odchodit utkání po prvním prohraném setu. "Nechci, abys odevzdával zápasy a ostudně prohrával v prvním nebo druhém kole jako Kafelnikov. Pokud chceš vyhrát turnaj, musíš hrát pokaždé jako mistr a nic nevzdávat," pravil trenér.
Jakmile Safin těsně ztratil sadu s Argentincem Puertou v Barceloně, na Česnokova šly mdloby, ale jeho svěřenec přece jen vydřel vítězství. Kouč pak mohl hrdě zvěstovat: "Dneska se z tebe stal muž." A do třetice se Safin musel zklidnit. Od Monte Carla prý zlomil všehovšudy jednu raketu. "Lepší se. Začíná poslouchat," chválí Česnokov.
"Nový trenér mě změnil během tří dnů," tvrdí Safin. "Tlačí mě do tréninku, abych makal, bojoval o každý míč a choval se jako profesionál. Nejdůležitější je chladná hlava. Emoce se možná líbí divákům, ale pro hráče je to hrob. Dnes už hraju tenis spíš jako šachy. Chce to přemýšlení a trpělivost. Konečně vím, co mám na kurtě dělat." Poslední, co Safin rozbil, byla třináctikilová trofej v Barceloně, která mu vypadla z rukou.
Minulý týden prohrál až v tie-breaku pátého setu finále v Hamburku s Kuertenem. Jindy by mručel, ale tentokrát byl Rus v takové pohodě, že Brazilci na důkaz úcty věnoval láhev piva.
Je Safin schopen vyhrát i French Open? "Nevím," odpovídá Česnokov. "Pořád ho ještě dobře neznám a nejsem si jistý, že takový zápřah vydrží. V těch dvou pařížských týdnech je ale možné všechno."
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze